Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Země v noci

Uznání: C. Mayhew & R. Simmon (NASA/GSFC), NOAA/ NGDC, DMSP Digital Archive

Tak vypadá Země v noci. Dokážete najít vaši oblíbenou zemi nebo město? Světla měst překvapivě činí tento úkol docela splnitelný. Lidmi vytvářená světla zvýrazňují na zemském povrchu zejména rozvinuté nebo zalidněné oblasti včetně pobřeží Evropy, východních Spojenýách Států a Japonska. Mnoho velkých měst se nachází poblíž řek nebo oceánů, takže mohou loděmi levně směňovat zboží. Mezi zvláště tmavé oblasti patří centrální části Jižní Ameriky, Afriky, Asie a Austrálie. Snímek nahoře je ve skutečnosti složeninou ze stovek obrázků pořízených družicemi DMSP.

(Poznámka redaktora: Tento obrázek se stal úplným fenoménem jako příloha emailu! Také se postaral o spoustu požadavků na výtisky. Bohužel, výtisky neprodáváme. Nicméně je k dispozici digitální verze s vysokým rozlišením - (klikněte zde nebo zde).

Štítky: Země, Night, City lights


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »