Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Povrch Io: stále ve stavu rekonstrukce

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Stejně tak jako střed vašeho milovaného města nebo každý sebe dbalý web, tak se i povrch Io trvale nachází ve stavu rekonstrukce. Tomuto měsíci Jupitera přísluší označení vulkanicky nejaktivnějšího tělesa ve Sluneční soustavě. Jeho bizardně vyhlížející povrch trvale utváří a přetváří toky lávy. Tento kompozitní snímek Io s vysokým rozlišením, který vznikl z údajů sondy Galileo z roku 1996, má střed na straně, která je vždycky odvrácená od Jupiteru. Byl zpracován tak, aby se zdůraznily variace barev a jasnosti povrchu Io a odhaluje útvary, které mají napříč jenom 1.5 míle. Za povšinutí stojí nepřítomnost impaktních kráterů, která vybízí k doměnce, že se celý povrch pokrývá novými vulkanickými depozity rychleji, než krátery vznikají. Co tento vulkanismus pohání? Pravděpodobným zdrojem energie jsou proměnlivé gravitační slapy způsobované Jupiterem a dalšími galileovskými měsíci, jak Io obíhá kolem hmotné obří plynné planety. Slapovým dmutím se zahřívá vnitřek Io a vytváří se sírová vulkanická aktivita.

Štítky: Měsíc, Io, Jupiter, Sopka, Tide


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »