Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Povrch Io: stále ve stavu rekonstrukce

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Stejně tak jako střed vašeho milovaného města nebo každý sebe dbalý web, tak se i povrch Io trvale nachází ve stavu rekonstrukce. Tomuto měsíci Jupitera přísluší označení vulkanicky nejaktivnějšího tělesa ve Sluneční soustavě. Jeho bizardně vyhlížející povrch trvale utváří a přetváří toky lávy. Tento kompozitní snímek Io s vysokým rozlišením, který vznikl z údajů sondy Galileo z roku 1996, má střed na straně, která je vždycky odvrácená od Jupiteru. Byl zpracován tak, aby se zdůraznily variace barev a jasnosti povrchu Io a odhaluje útvary, které mají napříč jenom 1.5 míle. Za povšinutí stojí nepřítomnost impaktních kráterů, která vybízí k doměnce, že se celý povrch pokrývá novými vulkanickými depozity rychleji, než krátery vznikají. Co tento vulkanismus pohání? Pravděpodobným zdrojem energie jsou proměnlivé gravitační slapy způsobované Jupiterem a dalšími galileovskými měsíci, jak Io obíhá kolem hmotné obří plynné planety. Slapovým dmutím se zahřívá vnitřek Io a vytváří se sírová vulkanická aktivita.

Štítky: Měsíc, Io, Jupiter, Sopka, Tide


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka.

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka. Rozměry obrázku jsou přibližně 15 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Pořizováno za silného měsíčního světla (96%), okolní hvězdy z Raka nebyly téměř vidět. Jasnost planetek byla 11.9mag (49) a 15.7mag (6371). K největšímu vzájemnému přiblížení (29 obl. vteřin) došlo již v dopoledních hodinách.

Další informace »