Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Povrch Io: stále ve stavu rekonstrukce

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Stejně tak jako střed vašeho milovaného města nebo každý sebe dbalý web, tak se i povrch Io trvale nachází ve stavu rekonstrukce. Tomuto měsíci Jupitera přísluší označení vulkanicky nejaktivnějšího tělesa ve Sluneční soustavě. Jeho bizardně vyhlížející povrch trvale utváří a přetváří toky lávy. Tento kompozitní snímek Io s vysokým rozlišením, který vznikl z údajů sondy Galileo z roku 1996, má střed na straně, která je vždycky odvrácená od Jupiteru. Byl zpracován tak, aby se zdůraznily variace barev a jasnosti povrchu Io a odhaluje útvary, které mají napříč jenom 1.5 míle. Za povšinutí stojí nepřítomnost impaktních kráterů, která vybízí k doměnce, že se celý povrch pokrývá novými vulkanickými depozity rychleji, než krátery vznikají. Co tento vulkanismus pohání? Pravděpodobným zdrojem energie jsou proměnlivé gravitační slapy způsobované Jupiterem a dalšími galileovskými měsíci, jak Io obíhá kolem hmotné obří plynné planety. Slapovým dmutím se zahřívá vnitřek Io a vytváří se sírová vulkanická aktivita.

Štítky: Měsíc, Io, Jupiter, Sopka, Tide


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »