Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přelet Mezinárodní kosmické stanice

Uznání a copyright: Tom Laskowski

Tento teleskopický snímek pořízený 11. dubna zachycuje jak před osm dní starým Měsícem přelétá Mezinárodní kosmická stanice. Na rozdíl od loudavého středečního přechodu Merkura přes Slunce, který byl podívanou pro všechny pozorovatele na denní straně planety Země, bylo obecenstvo tohoto lunárního přechodu mnohem více omezené. Stejně jako ostatní družice na nízké oběžné dráze Země se i kosmická stanice rychle pohybuje oblohou. Kolem východu a západu se třpytí se ve sluneční světle a její dráha silně závisí na zeměpisné šířce a délce pozorovatele. A tak správně postavený astronom Tom Laskowski sledoval obíhající stanici z místa poblíž South Bend v Indianě v USA a pořídil digitální film této prchavé a dramatické události. Jenom toto jediné políčko z digitálního filmu bylo zpracováno tak, aby ukázalo podrobnosti kosmické stanice. Mezinárodní kosmická stanice je vidět vlevo dole pod měsíčním terminátorem a je jenom něco přes 400 kilometrů daleko, zatímco Měsíc je daleko skoro 400 000 kilometrů.

Štítky: Měsíc, Přechod, ISS


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »