Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přelet Mezinárodní kosmické stanice

Uznání a copyright: Tom Laskowski

Tento teleskopický snímek pořízený 11. dubna zachycuje jak před osm dní starým Měsícem přelétá Mezinárodní kosmická stanice. Na rozdíl od loudavého středečního přechodu Merkura přes Slunce, který byl podívanou pro všechny pozorovatele na denní straně planety Země, bylo obecenstvo tohoto lunárního přechodu mnohem více omezené. Stejně jako ostatní družice na nízké oběžné dráze Země se i kosmická stanice rychle pohybuje oblohou. Kolem východu a západu se třpytí se ve sluneční světle a její dráha silně závisí na zeměpisné šířce a délce pozorovatele. A tak správně postavený astronom Tom Laskowski sledoval obíhající stanici z místa poblíž South Bend v Indianě v USA a pořídil digitální film této prchavé a dramatické události. Jenom toto jediné políčko z digitálního filmu bylo zpracováno tak, aby ukázalo podrobnosti kosmické stanice. Mezinárodní kosmická stanice je vidět vlevo dole pod měsíčním terminátorem a je jenom něco přes 400 kilometrů daleko, zatímco Měsíc je daleko skoro 400 000 kilometrů.

Štítky: Měsíc, Přechod, ISS


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »