Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7293: Mlhovina Helix

Uznání: NASA, NOAO, ESA, Hubble Helix Nebula Team, M. Meixner (STScI), & T. A. Rector (NRAO)

Bude takto jednoho dne vypadat naše Slunce? Mlhovina Helix je nejbližším příkladem planetární mlhoviny, která vznikla na konci života hvězdy jako je Slunce. Plyn z vnějšku hvězdy vyvržený do vesmíru se od nás jeví, jako bychom se dívali do šroubovice. Zbylé hvězdné jádro ve středu je odsouzené stát se bílým trpaslíkem a září tak energetickým světlem, že způsobuje fluorescenci už dříve vyvrženého plynu. Mlhovina Helix, s technickým označením NGC 7293, se nachází asi 650 světelných let daleko v souhvězdí Vodnáře (Aquarius) a napříč má asi 2.5 světelných let. Obrázek nahoře je složen z nově zveřejněných snímků z přístroje ACS na dalekohledu Hubble Space Telescope a z širokoúhlých snímků z Mozaikové kamery a na 0.9-m dalekohledu Národní observatoře Kitt Peak. Podrobný snímek vnitřního okraje mlhoviny Helix ukazuje komplexní plynové uzlíky neznámého původu.

Štítky: Mlhovina Helix, HST


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »