Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční povrchu ve 3D

Credit: G. Scharmer (ISP, RSAS) et al., Lockheed-Martin Solar & Astrophysics Lab.

Jak hladké je Slunce? Nový švédský 1m sluneční dalekohled, umístněný teprve loni na Kanárských ostrovech, umožňuje na slunečním povrchu zobrazit objekty menší než 100 km v průměru. Je-li namířen směrem k okraji Slunce, začnou se povrchové útvary blokovat navzájem, čímž se odhalí skutečná troj-rozměrná informace. Blízké prozkoumání snímku odhalí hodně vertikálních informací, zahrnujících okázalé světelné mosty rostoucí do výšky téměř 500 km nad povrch slunečních skvrn v blízkosti horní části obrázku. Na snímku zobrazeném ve falešných barvách jsou také viditelné stovky bublajících granulí, každá z nich má kolem 1000 km v průměru, a malé jasné oblasti známé jako fakule.

Štítky: Slunce, Povrch, 3D


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »