Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Observatoř Roque de los Muchachos

Uznání: Nik Szymanek (ING), IAC, ENO

Na vrcholu ostrova u pobřeží Afriky nad mraky zkoumá vesmír skupina špičkových dalekohledů. Na snímku nahoře jsou dalekohledy observatoře Roque de los Muchachos na La Palma, což je jeden z Kanárských ostrovů náležejících Španělsku. Toto místo je jedno předních pozorovacích stanovišť na Zemi. Na obrázku jsou zleva doprava tyto dalekohledy: Carlsberg Meridian Telescope, 4.2m William Herschel Telescope, Dutch Open Telescope, Swedish Solar Tower, 2.5m Isaac Newton Telescope a 1.0m Jacobus Kapteyn Telescope. Mezi pionýrská pozorování nedávno učiněná těmito dalekohledy patří pozorování hvězd a galaxií, které vznikly časně v našem vesmíru, rozpady komet a důkazy planet kolem Slunci podobných hvězd.

Štítky: Země, North magnetic pole, North


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »