Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Observatoř Roque de los Muchachos

Uznání: Nik Szymanek (ING), IAC, ENO

Na vrcholu ostrova u pobřeží Afriky nad mraky zkoumá vesmír skupina špičkových dalekohledů. Na snímku nahoře jsou dalekohledy observatoře Roque de los Muchachos na La Palma, což je jeden z Kanárských ostrovů náležejících Španělsku. Toto místo je jedno předních pozorovacích stanovišť na Zemi. Na obrázku jsou zleva doprava tyto dalekohledy: Carlsberg Meridian Telescope, 4.2m William Herschel Telescope, Dutch Open Telescope, Swedish Solar Tower, 2.5m Isaac Newton Telescope a 1.0m Jacobus Kapteyn Telescope. Mezi pionýrská pozorování nedávno učiněná těmito dalekohledy patří pozorování hvězd a galaxií, které vznikly časně v našem vesmíru, rozpady komet a důkazy planet kolem Slunci podobných hvězd.

Štítky: Země, North magnetic pole, North


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »