Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vesmír v horkém plynu

Uznání a copyright: James Wadsley (McMaster U.) et al.

Kde je většina normální hmoty ve Vesmíru? Nedávná pozorování z rentgenové observatoře Chandra potvrzují, že je ve vláknech horkého plynu rozprostřených celým vesmírem. "Normální hmotou" se rozumí známé prvky a známé fundamentální částice. Doposud množství normální hmoty předpovězené fyzikou ranného vesmíru překračovalo množství normální hmoty v galaxiích a kupách galaxií a tak bylo pozorovatelsky nevysvětlitelné. Pozorování z Chandry poskytla důkazy hmotných a horkých vláken intergalaktického média sledováním malého zeslabení rentgenových paprsků vzdálených kvazarů, které nejspíše způsobila absorpce horkým plynem. Obrázek nahoře pochází z počítačové simulace, která ukazuje typickou očekávanou distribuci horkého plynu v obrovském výseku vesmíru 2.7 miliard světelných let širokém a 0.3 miliardy let tlustém. Distribuce mnohem hojnější tmavé hmoty bude asi sledovat normální hmotu, ačkoliv složení tmavé hmoty zůstává záhadou. Stejně tak zůstává záhadou distribuce a podstata dokonce ještě hojnější tmavé energie.

Štítky: Temní hmota, Vesmír, Horký plyn


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »