Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vesmír v horkém plynu

Uznání a copyright: James Wadsley (McMaster U.) et al.

Kde je většina normální hmoty ve Vesmíru? Nedávná pozorování z rentgenové observatoře Chandra potvrzují, že je ve vláknech horkého plynu rozprostřených celým vesmírem. "Normální hmotou" se rozumí známé prvky a známé fundamentální částice. Doposud množství normální hmoty předpovězené fyzikou ranného vesmíru překračovalo množství normální hmoty v galaxiích a kupách galaxií a tak bylo pozorovatelsky nevysvětlitelné. Pozorování z Chandry poskytla důkazy hmotných a horkých vláken intergalaktického média sledováním malého zeslabení rentgenových paprsků vzdálených kvazarů, které nejspíše způsobila absorpce horkým plynem. Obrázek nahoře pochází z počítačové simulace, která ukazuje typickou očekávanou distribuci horkého plynu v obrovském výseku vesmíru 2.7 miliard světelných let širokém a 0.3 miliardy let tlustém. Distribuce mnohem hojnější tmavé hmoty bude asi sledovat normální hmotu, ačkoliv složení tmavé hmoty zůstává záhadou. Stejně tak zůstává záhadou distribuce a podstata dokonce ještě hojnější tmavé energie.

Štítky: Temní hmota, Vesmír, Horký plyn


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »