Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

KamLAND prověřuje Slunce

Credit: KamLAND Collaboration

Velká sféra pod Japonskem pomohla prověřit naše pochopení vnitřních procesů ve Slunci. Sféra KamLAND, která je na snímku zobrazena během konstrukce v roce 2001, nedetekovala základní částice zvané anti-neutrina, o kterých se ví, že jsou vyzařována blízkými jadernými reaktory v Japansku. Tento triumfální nedostatek může být nejlépe vysvětlen oscilacemi neutrin mezi jednotlivými typy. Výsledky KamLAND podpořily předchozí tvrzení o neutrinových oscilacích zahrnujících i ty pocházející z detektoru Sudbury, podobné obří sféry pod Kanadou, která byla postavena pro detekci všech typů neutrin pocházejících ze Slunce. Čelní astrofyzici tak nyní mohou považovat dlouhotrvající problém nedostatku slunečních neutrin za definitivně vyřešený. Nová záhada, která jej nahradila, spočívá v nalezené nového Standardního Modelu částicové fyziky, který plně vysvětlí oscilace neutrin.

Štítky: Slunce, Neutrina, KamLAND


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »