Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

KamLAND prověřuje Slunce

Credit: KamLAND Collaboration

Velká sféra pod Japonskem pomohla prověřit naše pochopení vnitřních procesů ve Slunci. Sféra KamLAND, která je na snímku zobrazena během konstrukce v roce 2001, nedetekovala základní částice zvané anti-neutrina, o kterých se ví, že jsou vyzařována blízkými jadernými reaktory v Japansku. Tento triumfální nedostatek může být nejlépe vysvětlen oscilacemi neutrin mezi jednotlivými typy. Výsledky KamLAND podpořily předchozí tvrzení o neutrinových oscilacích zahrnujících i ty pocházející z detektoru Sudbury, podobné obří sféry pod Kanadou, která byla postavena pro detekci všech typů neutrin pocházejících ze Slunce. Čelní astrofyzici tak nyní mohou považovat dlouhotrvající problém nedostatku slunečních neutrin za definitivně vyřešený. Nová záhada, která jej nahradila, spočívá v nalezené nového Standardního Modelu částicové fyziky, který plně vysvětlí oscilace neutrin.

Štítky: Slunce, Neutrina, KamLAND


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »