Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4676: Když myš narazí

Uznání: ACS Science & Engineering Team, NASA

Tyto dvě mocné galaxie roztahují jedna druhou. Jsou známé jako "Myši", protože mají dlouhé ocasy, každá z těchto spirálních galaxií pravděpodobně prošla kolem té druhé. Nejspíše se srazí zase a zase, až nakonec splynou. Dlouhé ohony vznikají díky poměrnému rozdílu mezi gravitační přítažlivostí na blízké a vzdálené části každé galaxie. Jelikož se jedná o velké vzdálenosti, tak ke kosmické interakci dochází zpomaleně, během stovek miliónů let. NGC 4676 se nachází asi 300 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Vlasů Bereniky (Coma Berenices) a jde asi o členy Kupy galaxií ve Vlasech Bereniky. Snímek nahoře pořídil kosmický dalekohled Hubble Space Telescope kamerou Advanced Camera for Surveys, která je citlivější a má větší zorné pole, než předchozí Hubbleovy kamery. Zvýšená citlivost kamery se příznivě projevila v tom, že je snímek posetý také velmi vzdálenými galaxiemi.

Štítky: Galaxie ve srážce, NGC 4676, The Mice


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »