Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4676: Když myš narazí

Uznání: ACS Science & Engineering Team, NASA

Tyto dvě mocné galaxie roztahují jedna druhou. Jsou známé jako "Myši", protože mají dlouhé ocasy, každá z těchto spirálních galaxií pravděpodobně prošla kolem té druhé. Nejspíše se srazí zase a zase, až nakonec splynou. Dlouhé ohony vznikají díky poměrnému rozdílu mezi gravitační přítažlivostí na blízké a vzdálené části každé galaxie. Jelikož se jedná o velké vzdálenosti, tak ke kosmické interakci dochází zpomaleně, během stovek miliónů let. NGC 4676 se nachází asi 300 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Vlasů Bereniky (Coma Berenices) a jde asi o členy Kupy galaxií ve Vlasech Bereniky. Snímek nahoře pořídil kosmický dalekohled Hubble Space Telescope kamerou Advanced Camera for Surveys, která je citlivější a má větší zorné pole, než předchozí Hubbleovy kamery. Zvýšená citlivost kamery se příznivě projevila v tom, že je snímek posetý také velmi vzdálenými galaxiemi.

Štítky: Galaxie ve srážce, NGC 4676, The Mice


3. vesmírný týden 2020

3. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Merkur a Saturn jsou úhlově blízko Slunci. Kometu C/2017 T2 můžeme opět pozorovat na večerní obloze. Na úspěchy raket Falcon 9 a CZ-3B by v tomto týdnu určitě chtělo navázat několik dalších. Uběhlo 15 let od přistání pouzdra Huygens na Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2017 T2 (PANSTARRS)

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se téměř v zenitu v souhvězdí Persea. Atmosférické podmínky byly podprůměrné.

Další informace »