Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sopka a polární záře na Islandu

Uznání a copyright: Sigurdur H. Stefnisson

Někdy vybuchnou nebesa i Země. V roce 1991 vybuchla na Islandu sopka Hekla ve stejnou dobu, kdy byly zrovna viditelné polární záře. Hekla, která je jednou z nejslavnějších sopek na světě, vybuchla v minulém tisíciletí přinejmenším 20 krát a někdy způsobila velkou destrukci. Poslední erupce nastala před pouhými dvěma lety, ale způsobila jen malé škody. Zelený aurorální pás se příhodně nacházel asi 100 kilometrů nad tryskající lávou. Je Země ve sluneční soustavě jedinou planetou jak s polárními zářemi, tak i se sopkami?

Štítky: Sopka, Polární záře, Iceland


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »