Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklé vrstvy na Saturnově měsíci Phoebe

Credit: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co způsobilo neobvyklé světlé a tmavé vrstvy na Saturnově měsíci Phoebe? Vrstvy byly objeveny právě v pátek během průletu sondy Cassini kolem tohoto malého měsíce. Takové vrstvnatění je obzvláště zřejmé na krátěru těsně nad středem snímku, kde střídající se světlý a tmavý materiál činí tento kráter zvláště strukturovaným. Vědci z týmu Cassini spekulují, že toto vrstevnatění může vyúsťovat z impaktu, při kterém se tmavá povrchová vrstva proplete se světlejší podpovrchovou vrstvou ledu. Snímek nahoře překlenuje oblast kolem 80 kilometrů a byl pořízen, když se Cassini nacházel pouhých 13 000 kilometrů od Phoebe. Na konci června dostane sonda Cassini příkaz k zažehnutí raketových motorů, aby se zbrzdila na dráhu kolem Saturna.

Štítky: Saturn, Cassini, Phoebe


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »