Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklé vrstvy na Saturnově měsíci Phoebe

Credit: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co způsobilo neobvyklé světlé a tmavé vrstvy na Saturnově měsíci Phoebe? Vrstvy byly objeveny právě v pátek během průletu sondy Cassini kolem tohoto malého měsíce. Takové vrstvnatění je obzvláště zřejmé na krátěru těsně nad středem snímku, kde střídající se světlý a tmavý materiál činí tento kráter zvláště strukturovaným. Vědci z týmu Cassini spekulují, že toto vrstevnatění může vyúsťovat z impaktu, při kterém se tmavá povrchová vrstva proplete se světlejší podpovrchovou vrstvou ledu. Snímek nahoře překlenuje oblast kolem 80 kilometrů a byl pořízen, když se Cassini nacházel pouhých 13 000 kilometrů od Phoebe. Na konci června dostane sonda Cassini příkaz k zažehnutí raketových motorů, aby se zbrzdila na dráhu kolem Saturna.

Štítky: Saturn, Cassini, Phoebe


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »