Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklé vrstvy na Saturnově měsíci Phoebe

Credit: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co způsobilo neobvyklé světlé a tmavé vrstvy na Saturnově měsíci Phoebe? Vrstvy byly objeveny právě v pátek během průletu sondy Cassini kolem tohoto malého měsíce. Takové vrstvnatění je obzvláště zřejmé na krátěru těsně nad středem snímku, kde střídající se světlý a tmavý materiál činí tento kráter zvláště strukturovaným. Vědci z týmu Cassini spekulují, že toto vrstevnatění může vyúsťovat z impaktu, při kterém se tmavá povrchová vrstva proplete se světlejší podpovrchovou vrstvou ledu. Snímek nahoře překlenuje oblast kolem 80 kilometrů a byl pořízen, když se Cassini nacházel pouhých 13 000 kilometrů od Phoebe. Na konci června dostane sonda Cassini příkaz k zažehnutí raketových motorů, aby se zbrzdila na dráhu kolem Saturna.

Štítky: Saturn, Cassini, Phoebe


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Jupiter se blíží do konjunkce

Další informace »