Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn k pokochání

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Vznešená planeta Saturn, která je nyní vidět jako jasná světelná tečka putující pozemskou noční oblohou, se nachází skoro 1,5 miliardy kilometrů od od Slunce. Zato ale na tomto snímku, pořízeném 27. března úzkoúhlou kamerou sondy Cassini po sedmileté meziplanetární cestě, už skvělé prstence této planety skoro vyplňují její zorné pole. Soustava prstenců má od jednoho konce k druhému asi 270 000 kilometrů. Snadno viditelná dělení prstenců se nazývají po svých objevitelích, velká mezera jako Cassiniho dělení a užší vnější mezera jako Enckeho dělení. Prstence, osvětlené zprava zespodu, vrhají stín na horní polokouli Saturna, a ten je přerušen v místech, kde sluneční světlo proniká přes Cassiniho dělení a vytváří světle modrý proužek. Vlevo zase Saturn vrhá plný stín přes své prstence. On July 1, the Cassini Kosmická sonda Cassini má 1. července zapálit svůj hlavní motor a vstoupit na oběžnou dráhu Saturna.

Štítky: Kosmická loď, Saturn, Cassini, Prstence, Encke


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »