Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn k pokochání

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Vznešená planeta Saturn, která je nyní vidět jako jasná světelná tečka putující pozemskou noční oblohou, se nachází skoro 1,5 miliardy kilometrů od od Slunce. Zato ale na tomto snímku, pořízeném 27. března úzkoúhlou kamerou sondy Cassini po sedmileté meziplanetární cestě, už skvělé prstence této planety skoro vyplňují její zorné pole. Soustava prstenců má od jednoho konce k druhému asi 270 000 kilometrů. Snadno viditelná dělení prstenců se nazývají po svých objevitelích, velká mezera jako Cassiniho dělení a užší vnější mezera jako Enckeho dělení. Prstence, osvětlené zprava zespodu, vrhají stín na horní polokouli Saturna, a ten je přerušen v místech, kde sluneční světlo proniká přes Cassiniho dělení a vytváří světle modrý proužek. Vlevo zase Saturn vrhá plný stín přes své prstence. On July 1, the Cassini Kosmická sonda Cassini má 1. července zapálit svůj hlavní motor a vstoupit na oběžnou dráhu Saturna.

Štítky: Kosmická loď, Saturn, Cassini, Prstence, Encke


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »