Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn k pokochání

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Vznešená planeta Saturn, která je nyní vidět jako jasná světelná tečka putující pozemskou noční oblohou, se nachází skoro 1,5 miliardy kilometrů od od Slunce. Zato ale na tomto snímku, pořízeném 27. března úzkoúhlou kamerou sondy Cassini po sedmileté meziplanetární cestě, už skvělé prstence této planety skoro vyplňují její zorné pole. Soustava prstenců má od jednoho konce k druhému asi 270 000 kilometrů. Snadno viditelná dělení prstenců se nazývají po svých objevitelích, velká mezera jako Cassiniho dělení a užší vnější mezera jako Enckeho dělení. Prstence, osvětlené zprava zespodu, vrhají stín na horní polokouli Saturna, a ten je přerušen v místech, kde sluneční světlo proniká přes Cassiniho dělení a vytváří světle modrý proužek. Vlevo zase Saturn vrhá plný stín přes své prstence. On July 1, the Cassini Kosmická sonda Cassini má 1. července zapálit svůj hlavní motor a vstoupit na oběžnou dráhu Saturna.

Štítky: Kosmická loď, Saturn, Cassini, Prstence, Encke


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »