Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn k pokochání

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Vznešená planeta Saturn, která je nyní vidět jako jasná světelná tečka putující pozemskou noční oblohou, se nachází skoro 1,5 miliardy kilometrů od od Slunce. Zato ale na tomto snímku, pořízeném 27. března úzkoúhlou kamerou sondy Cassini po sedmileté meziplanetární cestě, už skvělé prstence této planety skoro vyplňují její zorné pole. Soustava prstenců má od jednoho konce k druhému asi 270 000 kilometrů. Snadno viditelná dělení prstenců se nazývají po svých objevitelích, velká mezera jako Cassiniho dělení a užší vnější mezera jako Enckeho dělení. Prstence, osvětlené zprava zespodu, vrhají stín na horní polokouli Saturna, a ten je přerušen v místech, kde sluneční světlo proniká přes Cassiniho dělení a vytváří světle modrý proužek. Vlevo zase Saturn vrhá plný stín přes své prstence. On July 1, the Cassini Kosmická sonda Cassini má 1. července zapálit svůj hlavní motor a vstoupit na oběžnou dráhu Saturna.

Štítky: Kosmická loď, Saturn, Cassini, Prstence, Encke


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »