Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenový snímek Titana

Uznání: K. Mori (Penn State Univ.) et al., CXC, NASA

Vzácný a dlouho ohlašovaný červnový přechod Venuše ukáže siluetu nynější brilantní Večernice, když bude pomalu klouzat před Sluncem. Ale 5. ledna 2003 došlo k ještě vzácnějšímu přechodu. Před Krabí mlhovinou, zbytkem supernovy vzdáleným 7000 světelných let, prošel velký měsíc prstenčité planety Saturn Titan. Při přechodu Titanu zaznamenaly rentgenové detektory oběžné observatoře Chandra zastínění rentgenových paprsků z úžasného pulsaru v Krabí mlhovině, který je na obrázku nahoře, za situace, která je analogická s lékařským rentgenem. Výsledný snímek (vložený vlevo) sonduje rozsah Titanovy atmosféry. A jak vzácný je přechod Titanu před Krabí mlhovinou? Samotný Saturn prochází kolem Krabí mlhoviny každých 30 let ve vzdálenosti několik stupňů a přístí podobný přechod nastane až v roce 2267. A jelikož výbuch hvězdy, který dal vzniknout Krabí mlhovině, byl spatřen v roce 1054, tak přechod Titanu v roce 2003 byl zřejmě prvním, ke kterému vůbec došlo.

Štítky: Chandra, Titan, M45, NASA


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »