Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenový snímek Titana

Uznání: K. Mori (Penn State Univ.) et al., CXC, NASA

Vzácný a dlouho ohlašovaný červnový přechod Venuše ukáže siluetu nynější brilantní Večernice, když bude pomalu klouzat před Sluncem. Ale 5. ledna 2003 došlo k ještě vzácnějšímu přechodu. Před Krabí mlhovinou, zbytkem supernovy vzdáleným 7000 světelných let, prošel velký měsíc prstenčité planety Saturn Titan. Při přechodu Titanu zaznamenaly rentgenové detektory oběžné observatoře Chandra zastínění rentgenových paprsků z úžasného pulsaru v Krabí mlhovině, který je na obrázku nahoře, za situace, která je analogická s lékařským rentgenem. Výsledný snímek (vložený vlevo) sonduje rozsah Titanovy atmosféry. A jak vzácný je přechod Titanu před Krabí mlhovinou? Samotný Saturn prochází kolem Krabí mlhoviny každých 30 let ve vzdálenosti několik stupňů a přístí podobný přechod nastane až v roce 2267. A jelikož výbuch hvězdy, který dal vzniknout Krabí mlhovině, byl spatřen v roce 1054, tak přechod Titanu v roce 2003 byl zřejmě prvním, ke kterému vůbec došlo.

Štítky: Chandra, Titan, M45, NASA


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »