Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenový snímek Titana

Uznání: K. Mori (Penn State Univ.) et al., CXC, NASA

Vzácný a dlouho ohlašovaný červnový přechod Venuše ukáže siluetu nynější brilantní Večernice, když bude pomalu klouzat před Sluncem. Ale 5. ledna 2003 došlo k ještě vzácnějšímu přechodu. Před Krabí mlhovinou, zbytkem supernovy vzdáleným 7000 světelných let, prošel velký měsíc prstenčité planety Saturn Titan. Při přechodu Titanu zaznamenaly rentgenové detektory oběžné observatoře Chandra zastínění rentgenových paprsků z úžasného pulsaru v Krabí mlhovině, který je na obrázku nahoře, za situace, která je analogická s lékařským rentgenem. Výsledný snímek (vložený vlevo) sonduje rozsah Titanovy atmosféry. A jak vzácný je přechod Titanu před Krabí mlhovinou? Samotný Saturn prochází kolem Krabí mlhoviny každých 30 let ve vzdálenosti několik stupňů a přístí podobný přechod nastane až v roce 2267. A jelikož výbuch hvězdy, který dal vzniknout Krabí mlhovině, byl spatřen v roce 1054, tak přechod Titanu v roce 2003 byl zřejmě prvním, ke kterému vůbec došlo.

Štítky: Chandra, Titan, M45, NASA


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Saturn

Další informace »