Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše a Plejády

Uznání a copyright: David Cortner

Venuše stále vládne na západní obloze po západu slunce jako brilantní Večernice. Při svém putování kolem ekliptiky spolu s ostatními planetami viditelnými pouhým okem už dříve v tomto měsíci prošla kolem hvězdokupy Plejády, a poskytla tak pozemským pozorovatelům skvělou příležitost k fotografování. Samotné Plejády, katalogizované jako M45, představují nádhernou podívanou a při dlouhých expozicích jsou často vidět ponořené do mlhavé modré reflekční mlhoviny. Na tomto snímku pořízeném 3. dubna večer se brilantní Venuše přiblížila k Sedmi sestrám a světlo z delikátních kosmických mračen přebila. Pohled umožňuje studovat kontrast mezi Alcyone, nejjasnější hvězdou Plejád, a 700 krát jasnější Venuší. Venuše je od Země vzdálená pouhých 5 světelných minut, zatímco Alcyone se spolu s ostatnímu hvězdami v kupě nachází asi 400 světelných let daleko. Venuše vznikla při kontrakci mlhoviny, ze které vzniklo Slunce, takže je stará asi 4.5 miliardy let. Hvězdy v Plejádách jsou staré zhruba stovky miliónů let.

Štítky: Venuše, Obloha, Plejády


3. vesmírný týden 2020

3. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Merkur a Saturn jsou úhlově blízko Slunci. Kometu C/2017 T2 můžeme opět pozorovat na večerní obloze. Na úspěchy raket Falcon 9 a CZ-3B by v tomto týdnu určitě chtělo navázat několik dalších. Uběhlo 15 let od přistání pouzdra Huygens na Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2017 T2 (PANSTARRS)

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se téměř v zenitu v souhvězdí Persea. Atmosférické podmínky byly podprůměrné.

Další informace »