Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše a Plejády

Uznání a copyright: David Cortner

Venuše stále vládne na západní obloze po západu slunce jako brilantní Večernice. Při svém putování kolem ekliptiky spolu s ostatními planetami viditelnými pouhým okem už dříve v tomto měsíci prošla kolem hvězdokupy Plejády, a poskytla tak pozemským pozorovatelům skvělou příležitost k fotografování. Samotné Plejády, katalogizované jako M45, představují nádhernou podívanou a při dlouhých expozicích jsou často vidět ponořené do mlhavé modré reflekční mlhoviny. Na tomto snímku pořízeném 3. dubna večer se brilantní Venuše přiblížila k Sedmi sestrám a světlo z delikátních kosmických mračen přebila. Pohled umožňuje studovat kontrast mezi Alcyone, nejjasnější hvězdou Plejád, a 700 krát jasnější Venuší. Venuše je od Země vzdálená pouhých 5 světelných minut, zatímco Alcyone se spolu s ostatnímu hvězdami v kupě nachází asi 400 světelných let daleko. Venuše vznikla při kontrakci mlhoviny, ze které vzniklo Slunce, takže je stará asi 4.5 miliardy let. Hvězdy v Plejádách jsou staré zhruba stovky miliónů let.

Štítky: Venuše, Obloha, Plejády


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »