Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy v NGC 300

Uznání snímku: Hubble Heritage Team (AURA / STScI), ESA, NASA

Jako zrnka písku na kosmické pláži jsou patrné jednotlivé hvězdy velké spirální galaxie NGC 300 na tomto ostrém snímku pořízeném kamerou ACS (Advanced Camera for Surveys) Hubblova kosmického dalekohledu. Zde je zobrazena vnitřní část galaxie s jasným hustým galaktickým jádrem ve svém středu a s řídkou řadou tmavých prachových pásů smíchaných s hvězdami v galaktické rovině, která zabírá asi 7500 světelných let. NGC 300 se nachází 6,5 miliónů světelných let daleko a je součástí skupiny galaxií nazvané podle jižního souhvězdí Sochaře (Sculptor). Hubblovu jedinečnou schopnost rozlišit tolik hvězd v NGC 300 lze využít ke vylepšení technik pro měření vzdáleností v extragalaktickém měřítku.

Štítky: Hvězdy, Spirální galaxie, NGC 300


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »