Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy v NGC 300

Uznání snímku: Hubble Heritage Team (AURA / STScI), ESA, NASA

Jako zrnka písku na kosmické pláži jsou patrné jednotlivé hvězdy velké spirální galaxie NGC 300 na tomto ostrém snímku pořízeném kamerou ACS (Advanced Camera for Surveys) Hubblova kosmického dalekohledu. Zde je zobrazena vnitřní část galaxie s jasným hustým galaktickým jádrem ve svém středu a s řídkou řadou tmavých prachových pásů smíchaných s hvězdami v galaktické rovině, která zabírá asi 7500 světelných let. NGC 300 se nachází 6,5 miliónů světelných let daleko a je součástí skupiny galaxií nazvané podle jižního souhvězdí Sochaře (Sculptor). Hubblovu jedinečnou schopnost rozlišit tolik hvězd v NGC 300 lze využít ke vylepšení technik pro měření vzdáleností v extragalaktickém měřítku.

Štítky: Hvězdy, Spirální galaxie, NGC 300


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »