Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lunární prach a izolační páska

Uznání: Apollo 17, NASA

Proč je Měsíc zaprášený? Na Zemi skály zvětrávají působením větru a vody a vytvářejí půdu a písek. Za dlouhou historii bombardování Měsíce mikrometeority byl skalnatý povrch ostřílen za vzniku vrstvy prachové lunární půdy neboli regolitu. Tento lunární regolit by mohl být vědeckým a průmyslovým zlatým dolem. Ovšem pro astronauty Apolla a pro jejich zařízení byl všudypřítomný, jemnozrnný prach opravdu problém. V prosinci 1972 potřebovali astronauté Apolla 17 Harrison Schmitt a Eugene Cernan na měsíčním povrchu opravit jeden z blatníků jejich lunárního roveru, aby na ně samotné a na jejich nářadí nestříkaly "kohoutí kosáry" prachu. Tento snímek ukazuje kolo s blatníkem na jejich prachem pokrytém roveru spolu s geniálním uplatněním rezervních map, svorek a šedé izolační pásky.

Štítky: Měsíc, Prach, Měsíční povrch, Izolační páska?, Regolit


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M63

Newton 200/1000 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »