Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lunární prach a izolační páska

Uznání: Apollo 17, NASA

Proč je Měsíc zaprášený? Na Zemi skály zvětrávají působením větru a vody a vytvářejí půdu a písek. Za dlouhou historii bombardování Měsíce mikrometeority byl skalnatý povrch ostřílen za vzniku vrstvy prachové lunární půdy neboli regolitu. Tento lunární regolit by mohl být vědeckým a průmyslovým zlatým dolem. Ovšem pro astronauty Apolla a pro jejich zařízení byl všudypřítomný, jemnozrnný prach opravdu problém. V prosinci 1972 potřebovali astronauté Apolla 17 Harrison Schmitt a Eugene Cernan na měsíčním povrchu opravit jeden z blatníků jejich lunárního roveru, aby na ně samotné a na jejich nářadí nestříkaly "kohoutí kosáry" prachu. Tento snímek ukazuje kolo s blatníkem na jejich prachem pokrytém roveru spolu s geniálním uplatněním rezervních map, svorek a šedé izolační pásky.

Štítky: Měsíc, Prach, Měsíční povrch, Izolační páska?, Regolit


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »