Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spektrální třídy hvězd: OBAFGKM

Uznání a copyright: KPNO 0.9-m Telescope, AURA, NOAO, NSF

Astronomové rozdělují hvězdy do různých spektrálních typů. Poprvé začali v letech 1800 a spektrální typy byly původně zamýšleny ke klasifikaci síly absorpčních čar vodíku. Dodnes se používá několika typů, které lze nejlépe popsat teplotou hvězdy. Sedm hlavních spektrálních typů OBAFGKM je zobrazeno nahoře, se spektrem jediné hvězdy "O" nahoře následované dvěma spektry, kdy je každé následující s postupně chladnějším označením. Historicky se tato písmena pamatovala pomocí říkanky "Oh Be A Fine Girl/Guy Kiss Me." (Česká říkanka je například "Ó buď aspoň frajere galantní ke mně.") Při častých soutěžích ve třídách ovšem vznikaly i politicky více či méně korektní říkanky jako třeba "Oven Baked Apples From Grandpa's/Grandma's Kitchen. Mmmm." Naše Slunce je spektrálního typu "G".

Štítky: Hvězdy, Spectral types, OBAFGKM


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »