Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spektrální třídy hvězd: OBAFGKM

Uznání a copyright: KPNO 0.9-m Telescope, AURA, NOAO, NSF

Astronomové rozdělují hvězdy do různých spektrálních typů. Poprvé začali v letech 1800 a spektrální typy byly původně zamýšleny ke klasifikaci síly absorpčních čar vodíku. Dodnes se používá několika typů, které lze nejlépe popsat teplotou hvězdy. Sedm hlavních spektrálních typů OBAFGKM je zobrazeno nahoře, se spektrem jediné hvězdy "O" nahoře následované dvěma spektry, kdy je každé následující s postupně chladnějším označením. Historicky se tato písmena pamatovala pomocí říkanky "Oh Be A Fine Girl/Guy Kiss Me." (Česká říkanka je například "Ó buď aspoň frajere galantní ke mně.") Při častých soutěžích ve třídách ovšem vznikaly i politicky více či méně korektní říkanky jako třeba "Oven Baked Apples From Grandpa's/Grandma's Kitchen. Mmmm." Naše Slunce je spektrálního typu "G".

Štítky: Hvězdy, Spectral types, OBAFGKM


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »