Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spektrální třídy hvězd: OBAFGKM

Uznání a copyright: KPNO 0.9-m Telescope, AURA, NOAO, NSF

Astronomové rozdělují hvězdy do různých spektrálních typů. Poprvé začali v letech 1800 a spektrální typy byly původně zamýšleny ke klasifikaci síly absorpčních čar vodíku. Dodnes se používá několika typů, které lze nejlépe popsat teplotou hvězdy. Sedm hlavních spektrálních typů OBAFGKM je zobrazeno nahoře, se spektrem jediné hvězdy "O" nahoře následované dvěma spektry, kdy je každé následující s postupně chladnějším označením. Historicky se tato písmena pamatovala pomocí říkanky "Oh Be A Fine Girl/Guy Kiss Me." (Česká říkanka je například "Ó buď aspoň frajere galantní ke mně.") Při častých soutěžích ve třídách ovšem vznikaly i politicky více či méně korektní říkanky jako třeba "Oven Baked Apples From Grandpa's/Grandma's Kitchen. Mmmm." Naše Slunce je spektrálního typu "G".

Štítky: Hvězdy, Spectral types, OBAFGKM


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »