Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spektrální třídy hvězd: OBAFGKM

Uznání a copyright: KPNO 0.9-m Telescope, AURA, NOAO, NSF

Astronomové rozdělují hvězdy do různých spektrálních typů. Poprvé začali v letech 1800 a spektrální typy byly původně zamýšleny ke klasifikaci síly absorpčních čar vodíku. Dodnes se používá několika typů, které lze nejlépe popsat teplotou hvězdy. Sedm hlavních spektrálních typů OBAFGKM je zobrazeno nahoře, se spektrem jediné hvězdy "O" nahoře následované dvěma spektry, kdy je každé následující s postupně chladnějším označením. Historicky se tato písmena pamatovala pomocí říkanky "Oh Be A Fine Girl/Guy Kiss Me." (Česká říkanka je například "Ó buď aspoň frajere galantní ke mně.") Při častých soutěžích ve třídách ovšem vznikaly i politicky více či méně korektní říkanky jako třeba "Oven Baked Apples From Grandpa's/Grandma's Kitchen. Mmmm." Naše Slunce je spektrálního typu "G".

Štítky: Hvězdy, Spectral types, OBAFGKM


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aktívna oblasť AR2871

Aktívna oblasť AR2871 vyprodukovala na Slnku ďalšiu erupciu.

Další informace »