Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Bradfield prolétá kolem Slunce

Uznání: SOHO Consortium, LASCO, ESA, NASA SOHO

Právě nyní prochází kolem Slunce kometa Bradfield. Obrázek nahoře je nejposlednějším obrazem Slunce z přístroje LASCO na palubě SOHO ukazuje kometu a její prachový ohon jako vybočenou bílou čáru. Normálně by bylo vidět ve středu Slunce, ale to je z pohledu odstíněno. Kometa C/2004 F4 (Bradfield) byla objevena teprve před měsícem a při přiblížení ke Slunci se dramaticky zjasnila. Pečliví pozorovatelé oblohy mohou kometu Bradfield uvidět v blízkosti Slunce i neozbrojeným okem, ale nejlepší pohled má družice NASA SOHO, která obíhá Slunce. Po občerstvení této stránky (nebo kliknětě zde) je po několika hodinách vidět, jak se kometa Bradfield uvnitř zorného pole LASCO při svém oběhu kolem Slunce postupně posouvá. Existuje dokonce možnost, že se kometa rozpadne. Pokud ne, tak se jasná kometa dostane po své trajektorie mimo zorné pole LASCO někdy zítra. Kometa Bradfield je spolu s T7 a Q4 nyní třetí kometou, která je v současnosti vidět na obloze i neozbrojeným okem, což dosud nejvíce komet viditelných pouhým okem současně a možná i nejvíce v zaznamenané historii.

Štítky: Slunce, Comet Bradfield


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »