Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Bradfield prolétá kolem Slunce

Uznání: SOHO Consortium, LASCO, ESA, NASA SOHO

Právě nyní prochází kolem Slunce kometa Bradfield. Obrázek nahoře je nejposlednějším obrazem Slunce z přístroje LASCO na palubě SOHO ukazuje kometu a její prachový ohon jako vybočenou bílou čáru. Normálně by bylo vidět ve středu Slunce, ale to je z pohledu odstíněno. Kometa C/2004 F4 (Bradfield) byla objevena teprve před měsícem a při přiblížení ke Slunci se dramaticky zjasnila. Pečliví pozorovatelé oblohy mohou kometu Bradfield uvidět v blízkosti Slunce i neozbrojeným okem, ale nejlepší pohled má družice NASA SOHO, která obíhá Slunce. Po občerstvení této stránky (nebo kliknětě zde) je po několika hodinách vidět, jak se kometa Bradfield uvnitř zorného pole LASCO při svém oběhu kolem Slunce postupně posouvá. Existuje dokonce možnost, že se kometa rozpadne. Pokud ne, tak se jasná kometa dostane po své trajektorie mimo zorné pole LASCO někdy zítra. Kometa Bradfield je spolu s T7 a Q4 nyní třetí kometou, která je v současnosti vidět na obloze i neozbrojeným okem, což dosud nejvíce komet viditelných pouhým okem současně a možná i nejvíce v zaznamenané historii.

Štítky: Slunce, Comet Bradfield


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »