Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Hale Bopp nad Indian Cove

Uznání a copyright: Wally Pacholka (Astropics) Wally Pacholka

Kometa Hale-Bopp, velká kometa roku 1997, byla opravdovou podívanou. Od té doby pozemskou oblohu neozdobily žádné jiné komety srovnatelné jasnosti. Ovšem v příštím měsíci mají dvě komety určitou příležitost k soupeření s kometou Hale-Bopp a mají dobrou příležitost připravit zapamatování hodnou podívanou. Většina této podívané je ovšem naneštěstí určena pozorovatelům na jižní polokouli. Obě komety jsou odtamtud vidět už nyní i pouhým okem. První kometa C/2002 T7 (LINEAR), by měla být vidět z jižní polokoule ve své celé kráse před svítáním v prvních týdnech května. Druhá kometa C/2001 Q4 (NEAT) by měla být viditelná počátkem května z celé Země. Zdá se, že se obě komety blíží do vnitřní sluneční soustavy poprvé, a tak je velice obtížné předpovědět, jak moc budou jasné. Na fotografii nahoře z 6. dubna 1997 je kometa Hale-Bopp zobrazená nad Indian Cove Campground v Joshua Tree National Forest v Kalifornii v USA. Skály v popředí byly během této šestiminutové expozice krátce osvícené baterkou.

Štítky: Kometa, Hale-Bopp, Indian Cove


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »