Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční spektrum

Uznání a copyright: Nigel Sharp (NOAO), FTS, NSO, KPNO, AURA, NSF

Stále se neví, proč ve slunečním světle chybí některé barvy. Nahoře jsou vidět všechny viditelné barvy na Slunci tak, jak vznikly při průchodu přístrojem podobným hranolu. Spektrum nahoře bylo pořízeno na McMath-Pierceově Sluneční observatoři a ukazuje především, že ačkoliv naše žluté Slunce vyzařuje světlo skoro všech barev, tak opravdu nejjasněji září ve žlutozeleném světle. Tmavé pruhy ve spektru nahoře pocházejí z plynu na slunečním povrchu nebo nad ním, který absorbuje zespodu vyzařované světlo. Vzhledem k tomu, že různé druhy plynů absorbují různé barvy světla, tak je možné určit, z jakých plynů se skládá Slunce. Například hélium bylo v roce 1870 nejprve objeveno ve slunečním spektru a teprve později bylo nalezeno zde na Zemi. Dnes už byla identifikována většina spektrálních absorpčních čar, ale ne všechny.

Štítky: Slunce, Spectrum


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »