Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční spektrum

Uznání a copyright: Nigel Sharp (NOAO), FTS, NSO, KPNO, AURA, NSF

Stále se neví, proč ve slunečním světle chybí některé barvy. Nahoře jsou vidět všechny viditelné barvy na Slunci tak, jak vznikly při průchodu přístrojem podobným hranolu. Spektrum nahoře bylo pořízeno na McMath-Pierceově Sluneční observatoři a ukazuje především, že ačkoliv naše žluté Slunce vyzařuje světlo skoro všech barev, tak opravdu nejjasněji září ve žlutozeleném světle. Tmavé pruhy ve spektru nahoře pocházejí z plynu na slunečním povrchu nebo nad ním, který absorbuje zespodu vyzařované světlo. Vzhledem k tomu, že různé druhy plynů absorbují různé barvy světla, tak je možné určit, z jakých plynů se skládá Slunce. Například hélium bylo v roce 1870 nejprve objeveno ve slunečním spektru a teprve později bylo nalezeno zde na Zemi. Dnes už byla identifikována většina spektrálních absorpčních čar, ale ne všechny.

Štítky: Slunce, Spectrum


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »