Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mizení mračen v Carině

Uznání: Hubble Heritage Team (STScI/AURA), N. Walborn (STScI) & R. Barbß (La Plata Obs.), NASA

Tento hustý mrak plynu a prachu postupně mizí. Intenzivní světlo z jasných hvězd jej pravděpodobně během několika miliónů let úplně vyvaří pryč. Hvězdy ještě ne zcela vyvinuté uvnitř molekulárního mračna potom přestanou růst. Mračno odpadlo od části mnohem větší mlhoviny Carina, což je hvězdotvorná oblast vzdálená asi 8000 světelných let. Kolem jsou vidět nově vznikající hvězdy a jejich obrazy jsou zčervenalé, jelikož modré světlo se rozptyluje všudypřítomným prachem. Tento neobvykle vybarvený obrázek zabírá asi dva světelné roky a v roce 1999 ho z oběžné dráhy pořídil dalekohled Hubble Space Telescope. Toto malé mračno v mlhovině Carina je zvláště výrazné, protože jeho jasné vymezení podněcuje lidskou představivost (např. by se mohl považovat za hrdinu, který letí mrakem s ramenem nahoře a se zachráněným člověkem v záchranném kole dole).

Štítky: Hvězdy, Mračna, Carina


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »