Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mizení mračen v Carině

Uznání: Hubble Heritage Team (STScI/AURA), N. Walborn (STScI) & R. Barbß (La Plata Obs.), NASA

Tento hustý mrak plynu a prachu postupně mizí. Intenzivní světlo z jasných hvězd jej pravděpodobně během několika miliónů let úplně vyvaří pryč. Hvězdy ještě ne zcela vyvinuté uvnitř molekulárního mračna potom přestanou růst. Mračno odpadlo od části mnohem větší mlhoviny Carina, což je hvězdotvorná oblast vzdálená asi 8000 světelných let. Kolem jsou vidět nově vznikající hvězdy a jejich obrazy jsou zčervenalé, jelikož modré světlo se rozptyluje všudypřítomným prachem. Tento neobvykle vybarvený obrázek zabírá asi dva světelné roky a v roce 1999 ho z oběžné dráhy pořídil dalekohled Hubble Space Telescope. Toto malé mračno v mlhovině Carina je zvláště výrazné, protože jeho jasné vymezení podněcuje lidskou představivost (např. by se mohl považovat za hrdinu, který letí mrakem s ramenem nahoře a se zachráněným člověkem v záchranném kole dole).

Štítky: Hvězdy, Mračna, Carina


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »