Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mizení mračen v Carině

Uznání: Hubble Heritage Team (STScI/AURA), N. Walborn (STScI) & R. Barbß (La Plata Obs.), NASA

Tento hustý mrak plynu a prachu postupně mizí. Intenzivní světlo z jasných hvězd jej pravděpodobně během několika miliónů let úplně vyvaří pryč. Hvězdy ještě ne zcela vyvinuté uvnitř molekulárního mračna potom přestanou růst. Mračno odpadlo od části mnohem větší mlhoviny Carina, což je hvězdotvorná oblast vzdálená asi 8000 světelných let. Kolem jsou vidět nově vznikající hvězdy a jejich obrazy jsou zčervenalé, jelikož modré světlo se rozptyluje všudypřítomným prachem. Tento neobvykle vybarvený obrázek zabírá asi dva světelné roky a v roce 1999 ho z oběžné dráhy pořídil dalekohled Hubble Space Telescope. Toto malé mračno v mlhovině Carina je zvláště výrazné, protože jeho jasné vymezení podněcuje lidskou představivost (např. by se mohl považovat za hrdinu, který letí mrakem s ramenem nahoře a se zachráněným člověkem v záchranném kole dole).

Štítky: Hvězdy, Mračna, Carina


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »