Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mizení mračen v Carině

Uznání: Hubble Heritage Team (STScI/AURA), N. Walborn (STScI) & R. Barbß (La Plata Obs.), NASA

Tento hustý mrak plynu a prachu postupně mizí. Intenzivní světlo z jasných hvězd jej pravděpodobně během několika miliónů let úplně vyvaří pryč. Hvězdy ještě ne zcela vyvinuté uvnitř molekulárního mračna potom přestanou růst. Mračno odpadlo od části mnohem větší mlhoviny Carina, což je hvězdotvorná oblast vzdálená asi 8000 světelných let. Kolem jsou vidět nově vznikající hvězdy a jejich obrazy jsou zčervenalé, jelikož modré světlo se rozptyluje všudypřítomným prachem. Tento neobvykle vybarvený obrázek zabírá asi dva světelné roky a v roce 1999 ho z oběžné dráhy pořídil dalekohled Hubble Space Telescope. Toto malé mračno v mlhovině Carina je zvláště výrazné, protože jeho jasné vymezení podněcuje lidskou představivost (např. by se mohl považovat za hrdinu, který letí mrakem s ramenem nahoře a se zachráněným člověkem v záchranném kole dole).

Štítky: Hvězdy, Mračna, Carina


8. vesmírný týden 2019

8. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 2. do 24. 2. 2019. Měsíc bude v úplňku. Večer se objevuje Merkur a vysoko jsou Mars a Uran. Ráno můžeme pozorovat Jupiter, a také úhlově blízko sebe se pohybující Venuši a Saturn. Skončila mise Opportunity na Marsu. Startovat má mimo jiné izraelský měsíční lander Beresheet. InSight vyložila přístroj HP3. Japonská sonda Hayabusa 2 by se měla pokusit o odběr vzorků z asteroidu Ryugu. Před 125 lety se narodil astronom a diplomat Jaroslav Císař.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Další informace »