Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Marsův měsíc Phobos podle MGS

Credit: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Proč je Phobos tak tmavý? Větší a planetě bližší z Marsových měsíců, Phobos, je nejtmavějším tělesem v celé Sluneční soustavě. Jeho neobvyklá dráha a barva naznačují, že by se mohlo jednat o zachycený asteroid skládající se ze směsi ledu a tmavého kamení. Snímek nahoře byl pořízen nedávno sondou Mars Global Surveyor (MGS), která kolem Marsu obíhá. Phobos je těžce kráterovaný a pustý měsíc, jehož největší kráter se nachází na odvrácené straně. Na základě podobných snímků MGS jako je tento, bylo určeno, že Phobos je pokrytý snad metrovou vrstvou volného prachu. Dráha Phobosu je tak blízko Marsu, že jeho východ a západ může být z některých míst povrchu pozorovatelný dvakrát denně, zatímco z jiných míst nemusí být vidět vůbec. Výška dráhy Phobosu nad povrchem Marsu se neustále snižuje -- měsíc se pravděpodobně během 50 miliónů let rozláme na kousky, které dopadnou na povrch planety.

Štítky: Mars, Phobos, MGS


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »