Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín Fobosu

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

V prostoru nad Rudou planetou uhání měsíc Fobos ve tvaru brambory a jeden oběh dokončí za méně jak 8 hodin. Jelikož je jeho oběžná doba kratší, než je rotační doba planety, tak pozorovatelé na Marsu uvidí vycházet Fobos na západě a zapadat na východě a jak putuje od horizontu k horizontu asi za 5 1/2 hodin. Tyto tři snímky z družice Mars Global Surveyor (MGS) zaznamenaly oválný stín Fobosu letící nad západní částí Xanthe Terra 26. srpna 1999. Zobrazená oblast má asi 250 kilometrů a na panelech zleva doprava je vidět přes červený filtr, modrý filtr a kombinovaný barevný kompozitní snímek z širokoúhlé kamery na MGS. Snadno viditelné tmavé skvrny na snímku přes červený filtr jsou nejspíše malá pole tmavých písečných dun na dně kráteru. Pokud byste stáli ve stínu Fobosu, tak byste uviděli marťanskou verzi zatmění Slunce!

Štítky: Mars, Zatmění, Phobos, Marsovský měsíc


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 10

gulova hviezdokopa v hadonosovi

Další informace »