Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín Fobosu

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

V prostoru nad Rudou planetou uhání měsíc Fobos ve tvaru brambory a jeden oběh dokončí za méně jak 8 hodin. Jelikož je jeho oběžná doba kratší, než je rotační doba planety, tak pozorovatelé na Marsu uvidí vycházet Fobos na západě a zapadat na východě a jak putuje od horizontu k horizontu asi za 5 1/2 hodin. Tyto tři snímky z družice Mars Global Surveyor (MGS) zaznamenaly oválný stín Fobosu letící nad západní částí Xanthe Terra 26. srpna 1999. Zobrazená oblast má asi 250 kilometrů a na panelech zleva doprava je vidět přes červený filtr, modrý filtr a kombinovaný barevný kompozitní snímek z širokoúhlé kamery na MGS. Snadno viditelné tmavé skvrny na snímku přes červený filtr jsou nejspíše malá pole tmavých písečných dun na dně kráteru. Pokud byste stáli ve stínu Fobosu, tak byste uviděli marťanskou verzi zatmění Slunce!

Štítky: Mars, Zatmění, Phobos, Marsovský měsíc


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »