Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín Fobosu

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

V prostoru nad Rudou planetou uhání měsíc Fobos ve tvaru brambory a jeden oběh dokončí za méně jak 8 hodin. Jelikož je jeho oběžná doba kratší, než je rotační doba planety, tak pozorovatelé na Marsu uvidí vycházet Fobos na západě a zapadat na východě a jak putuje od horizontu k horizontu asi za 5 1/2 hodin. Tyto tři snímky z družice Mars Global Surveyor (MGS) zaznamenaly oválný stín Fobosu letící nad západní částí Xanthe Terra 26. srpna 1999. Zobrazená oblast má asi 250 kilometrů a na panelech zleva doprava je vidět přes červený filtr, modrý filtr a kombinovaný barevný kompozitní snímek z širokoúhlé kamery na MGS. Snadno viditelné tmavé skvrny na snímku přes červený filtr jsou nejspíše malá pole tmavých písečných dun na dně kráteru. Pokud byste stáli ve stínu Fobosu, tak byste uviděli marťanskou verzi zatmění Slunce!

Štítky: Mars, Zatmění, Phobos, Marsovský měsíc


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »