Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rok 1006: Supernova na obloze

Uznání a copyright: Tunç Tezel

V roce 1006 se objevila na obloze planety Země nová hvězda, pravděpodobně nejjasnější supernova v psané historii lidstva. Současní astronomové mohou stále pozorovat rozpínající se mračno trosek po hvězdné explozi, ale jak tato supernova vypadala v roce 1006? Takovou simulaci noční oblohy a supernovy z roku 1006 nabízí astronom Tunç Tezel a ta se zakládá na fotografii, kterou pořídil 22. února 1998 z místa s výhledem na Středozemní moře jižně od města Antalya v Turecku. Tu noc na časné ranní obloze zářila jasná Venuše a ubývající srpek Měsíce. S využitím nedávných výpočtů, které kladou zdánlivou jasnost supernovy mezi jasnost Venuše a jasnost srpku Měsíce, v místě supernovy v jižním souhvězdí Vlka (Lupus) digitálně vytvořil odpovídající novou hvězdu a ve výsledném obrazu využil odrazu měsíčního světla od vodní hladiny. Tezel doufá, že se mu ze stejného místa podaří při tisíciletém výročí Supernovy 1006 uvidět 29. března 2006 úplné zatmění Slunce.

Štítky: Supernova, Magnitude, Sn1006


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »