Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rok 1006: Supernova na obloze

Uznání a copyright: Tunç Tezel

V roce 1006 se objevila na obloze planety Země nová hvězda, pravděpodobně nejjasnější supernova v psané historii lidstva. Současní astronomové mohou stále pozorovat rozpínající se mračno trosek po hvězdné explozi, ale jak tato supernova vypadala v roce 1006? Takovou simulaci noční oblohy a supernovy z roku 1006 nabízí astronom Tunç Tezel a ta se zakládá na fotografii, kterou pořídil 22. února 1998 z místa s výhledem na Středozemní moře jižně od města Antalya v Turecku. Tu noc na časné ranní obloze zářila jasná Venuše a ubývající srpek Měsíce. S využitím nedávných výpočtů, které kladou zdánlivou jasnost supernovy mezi jasnost Venuše a jasnost srpku Měsíce, v místě supernovy v jižním souhvězdí Vlka (Lupus) digitálně vytvořil odpovídající novou hvězdu a ve výsledném obrazu využil odrazu měsíčního světla od vodní hladiny. Tezel doufá, že se mu ze stejného místa podaří při tisíciletém výročí Supernovy 1006 uvidět 29. března 2006 úplné zatmění Slunce.

Štítky: Supernova, Magnitude, Sn1006


28. vesmírný týden 2020

28. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 7. do 12. 7. 2020. Měsíc ubývá od úplňku k poslední čtvrti. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět skoro celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Ranní oblohu doplňuje jasná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. V minulém týdnu jsme se dočkali čínských startů a letu Falconu 9. Electron byl neúspěšný a Vega ani neodstartovala. Před 70 roky se narodil objevitel slavné komety Hyakutake z roku 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C /2020 (Neowise)

Jasná a krásná kometa nad Českou Lípou.

Další informace »