Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rok 1006: Supernova na obloze

Uznání a copyright: Tunç Tezel

V roce 1006 se objevila na obloze planety Země nová hvězda, pravděpodobně nejjasnější supernova v psané historii lidstva. Současní astronomové mohou stále pozorovat rozpínající se mračno trosek po hvězdné explozi, ale jak tato supernova vypadala v roce 1006? Takovou simulaci noční oblohy a supernovy z roku 1006 nabízí astronom Tunç Tezel a ta se zakládá na fotografii, kterou pořídil 22. února 1998 z místa s výhledem na Středozemní moře jižně od města Antalya v Turecku. Tu noc na časné ranní obloze zářila jasná Venuše a ubývající srpek Měsíce. S využitím nedávných výpočtů, které kladou zdánlivou jasnost supernovy mezi jasnost Venuše a jasnost srpku Měsíce, v místě supernovy v jižním souhvězdí Vlka (Lupus) digitálně vytvořil odpovídající novou hvězdu a ve výsledném obrazu využil odrazu měsíčního světla od vodní hladiny. Tezel doufá, že se mu ze stejného místa podaří při tisíciletém výročí Supernovy 1006 uvidět 29. března 2006 úplné zatmění Slunce.

Štítky: Supernova, Magnitude, Sn1006


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »