Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SN 1006: Historie nejjasnější supernovy

Uznání: Frank Winkler (Middlebury College et al., AURA, NOAO, NSF

V roce 1006 se na obloze znenadání objevila nová hvězda. Během pouhých několika dnů se potulná hvězda stala jasnější než planeta Venuše. Hvězdu, o které asi mluvili všichni, kteří ji mohli vidět, popsali lidé, kteří žili na územích dnes známých jako Čína, Egypt, Irák, Itálie, Japonsko a Švýcarsko. Nebeský nově příchozí, dnes víme že to byla supernova, slábnul po měsíce. Nyní se pomocí moderních pozorování měří rychlost stále se rozpínající rázové vlny, což umožňuje lepší odhad její vzdálenosti a tudíž lepší odhad skutečné jasnosti supernovy. Ukazuje se, že SN 1006 nejspíše dosáhla zdánlivé vizuální magnitudy -7.5, což z níc činí nejjasnější zaznamenanou supernovu. Rázová vlna (levý panel) byla zpodobněna v roce 1998 z CTIO a potom odečtena od podobného snímku pořízeného v roce 1986 (pravý panel), což zvýrazňuje relativní expanzi.

Štítky: Sculptor Galaxy, SN 1006NGC 253


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

panorama, čas 10s, clona F3,5, ISO 400

Další informace »