Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SN 1006: Historie nejjasnější supernovy

Uznání: Frank Winkler (Middlebury College et al., AURA, NOAO, NSF

V roce 1006 se na obloze znenadání objevila nová hvězda. Během pouhých několika dnů se potulná hvězda stala jasnější než planeta Venuše. Hvězdu, o které asi mluvili všichni, kteří ji mohli vidět, popsali lidé, kteří žili na územích dnes známých jako Čína, Egypt, Irák, Itálie, Japonsko a Švýcarsko. Nebeský nově příchozí, dnes víme že to byla supernova, slábnul po měsíce. Nyní se pomocí moderních pozorování měří rychlost stále se rozpínající rázové vlny, což umožňuje lepší odhad její vzdálenosti a tudíž lepší odhad skutečné jasnosti supernovy. Ukazuje se, že SN 1006 nejspíše dosáhla zdánlivé vizuální magnitudy -7.5, což z níc činí nejjasnější zaznamenanou supernovu. Rázová vlna (levý panel) byla zpodobněna v roce 1998 z CTIO a potom odečtena od podobného snímku pořízeného v roce 1986 (pravý panel), což zvýrazňuje relativní expanzi.

Štítky: Sculptor Galaxy, SN 1006NGC 253


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »