Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SN 1006: Historie nejjasnější supernovy

Uznání: Frank Winkler (Middlebury College et al., AURA, NOAO, NSF

V roce 1006 se na obloze znenadání objevila nová hvězda. Během pouhých několika dnů se potulná hvězda stala jasnější než planeta Venuše. Hvězdu, o které asi mluvili všichni, kteří ji mohli vidět, popsali lidé, kteří žili na územích dnes známých jako Čína, Egypt, Irák, Itálie, Japonsko a Švýcarsko. Nebeský nově příchozí, dnes víme že to byla supernova, slábnul po měsíce. Nyní se pomocí moderních pozorování měří rychlost stále se rozpínající rázové vlny, což umožňuje lepší odhad její vzdálenosti a tudíž lepší odhad skutečné jasnosti supernovy. Ukazuje se, že SN 1006 nejspíše dosáhla zdánlivé vizuální magnitudy -7.5, což z níc činí nejjasnější zaznamenanou supernovu. Rázová vlna (levý panel) byla zpodobněna v roce 1998 z CTIO a potom odečtena od podobného snímku pořízeného v roce 1986 (pravý panel), což zvýrazňuje relativní expanzi.

Štítky: Sculptor Galaxy, SN 1006NGC 253


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »