Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koronální díry na Slunci

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Zlověstné, tmavé útvary, které se se rozkládají na levé straně Slunce jsou koronální díry, oblasti s nízkou hustotou, které se rozprostírají nad povrchem, kde se sluneční magnetické pole volně otevírá do meziplanetárního prostoru. Koronální díry se z vesmíru intenzivně studují už od desetiletí 1960 v ultrafialovém i rentgenovém světle a jsou také známé jako zdroj vysokorychlostního slunečního větru - atomů a elektronů, které proudí ven podél otevřených magnetických siločar. V období nízké aktivity koronální díry typicky pokrývají oblasti pouze nad slunečními póly. Tyto koronální díry se ale zrovna posunuly po našeho pohledu v blízkosti rovníku a částice, které z nich vylétají už způsobily zde na Zemi polární záři hodnou povšimnutí. Koronální díry jako je tato mohou přetrvat i několik slunečních otoček než se magnetické pole posune a změní konfiguraci. Tento snímek ve falešných barvách pořídil 9. března v ultrafialovém světle přístroj EIT na palubě vesmírné observatoře SOHO.

Štítky: Slunce, Coronal holes


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »