Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koronální díry na Slunci

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Zlověstné, tmavé útvary, které se se rozkládají na levé straně Slunce jsou koronální díry, oblasti s nízkou hustotou, které se rozprostírají nad povrchem, kde se sluneční magnetické pole volně otevírá do meziplanetárního prostoru. Koronální díry se z vesmíru intenzivně studují už od desetiletí 1960 v ultrafialovém i rentgenovém světle a jsou také známé jako zdroj vysokorychlostního slunečního větru - atomů a elektronů, které proudí ven podél otevřených magnetických siločar. V období nízké aktivity koronální díry typicky pokrývají oblasti pouze nad slunečními póly. Tyto koronální díry se ale zrovna posunuly po našeho pohledu v blízkosti rovníku a částice, které z nich vylétají už způsobily zde na Zemi polární záři hodnou povšimnutí. Koronální díry jako je tato mohou přetrvat i několik slunečních otoček než se magnetické pole posune a změní konfiguraci. Tento snímek ve falešných barvách pořídil 9. března v ultrafialovém světle přístroj EIT na palubě vesmírné observatoře SOHO.

Štítky: Slunce, Coronal holes


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »