Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koronální díry na Slunci

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Zlověstné, tmavé útvary, které se se rozkládají na levé straně Slunce jsou koronální díry, oblasti s nízkou hustotou, které se rozprostírají nad povrchem, kde se sluneční magnetické pole volně otevírá do meziplanetárního prostoru. Koronální díry se z vesmíru intenzivně studují už od desetiletí 1960 v ultrafialovém i rentgenovém světle a jsou také známé jako zdroj vysokorychlostního slunečního větru - atomů a elektronů, které proudí ven podél otevřených magnetických siločar. V období nízké aktivity koronální díry typicky pokrývají oblasti pouze nad slunečními póly. Tyto koronální díry se ale zrovna posunuly po našeho pohledu v blízkosti rovníku a částice, které z nich vylétají už způsobily zde na Zemi polární záři hodnou povšimnutí. Koronální díry jako je tato mohou přetrvat i několik slunečních otoček než se magnetické pole posune a změní konfiguraci. Tento snímek ve falešných barvách pořídil 9. března v ultrafialovém světle přístroj EIT na palubě vesmírné observatoře SOHO.

Štítky: Slunce, Coronal holes


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »