Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterova Velká tmavá skvrna

Uznání: Cassini Imaging Team, Cassini Project, NASA

Astronom sedmnáctého století Giovanni Domenico Cassini byl zběhlým pozorovatelem jupiterovy Velké rudé skvrny. Takže s jeho jménem dobře ladí to, že kosmická sonda Cassini umožnila podrobná pozorování další skvrny planetární velikosti - jupiterovy Velké tmavé skvrny. Na rozdíl od Rudé skvrny, Velká tmavá skvrna leží blízko jupiterova severního pólu a zdá se, že se objevuje a zase mizí spíše v periodách měsíců, než aby setrvávala po staletí. Tmavý útvar, který je vidět na ultrafialových vlnových délkách, sídlí v jupiterově stratosféře a je ohraničený větry, které cirkulují kolem pólu podobně jako je tomu u antarktické ozonové díry. Tento snímek Tmavé skvrny je jednotlivým políčkem, které pochází z filmu vytvořeného z údajů pořízených při průletu sondy kolem Jupitera v roce 2000. Účelem této projekce je zobrazit severní polární oblasti Jupitera. Pro prázdnou centrální oblast nejsou k dispozici žádné údaje, zatímco vlevo nad středem se nachází Velká tmavá skvrna. Bílá kružnice označuje šířku 60 stupňů a modrá hranice vyznačuje trvalou jupiterovu aurorální zónu, která má možná vztah ke vzniku Velké tmavé skvrny.

Štítky: Jupiter, Cassini, UV, Polar region


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »