Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterova Velká tmavá skvrna

Uznání: Cassini Imaging Team, Cassini Project, NASA

Astronom sedmnáctého století Giovanni Domenico Cassini byl zběhlým pozorovatelem jupiterovy Velké rudé skvrny. Takže s jeho jménem dobře ladí to, že kosmická sonda Cassini umožnila podrobná pozorování další skvrny planetární velikosti - jupiterovy Velké tmavé skvrny. Na rozdíl od Rudé skvrny, Velká tmavá skvrna leží blízko jupiterova severního pólu a zdá se, že se objevuje a zase mizí spíše v periodách měsíců, než aby setrvávala po staletí. Tmavý útvar, který je vidět na ultrafialových vlnových délkách, sídlí v jupiterově stratosféře a je ohraničený větry, které cirkulují kolem pólu podobně jako je tomu u antarktické ozonové díry. Tento snímek Tmavé skvrny je jednotlivým políčkem, které pochází z filmu vytvořeného z údajů pořízených při průletu sondy kolem Jupitera v roce 2000. Účelem této projekce je zobrazit severní polární oblasti Jupitera. Pro prázdnou centrální oblast nejsou k dispozici žádné údaje, zatímco vlevo nad středem se nachází Velká tmavá skvrna. Bílá kružnice označuje šířku 60 stupňů a modrá hranice vyznačuje trvalou jupiterovu aurorální zónu, která má možná vztah ke vzniku Velké tmavé skvrny.

Štítky: Jupiter, Cassini, UV, Polar region


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »