Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterova Velká tmavá skvrna

Uznání: Cassini Imaging Team, Cassini Project, NASA

Astronom sedmnáctého století Giovanni Domenico Cassini byl zběhlým pozorovatelem jupiterovy Velké rudé skvrny. Takže s jeho jménem dobře ladí to, že kosmická sonda Cassini umožnila podrobná pozorování další skvrny planetární velikosti - jupiterovy Velké tmavé skvrny. Na rozdíl od Rudé skvrny, Velká tmavá skvrna leží blízko jupiterova severního pólu a zdá se, že se objevuje a zase mizí spíše v periodách měsíců, než aby setrvávala po staletí. Tmavý útvar, který je vidět na ultrafialových vlnových délkách, sídlí v jupiterově stratosféře a je ohraničený větry, které cirkulují kolem pólu podobně jako je tomu u antarktické ozonové díry. Tento snímek Tmavé skvrny je jednotlivým políčkem, které pochází z filmu vytvořeného z údajů pořízených při průletu sondy kolem Jupitera v roce 2000. Účelem této projekce je zobrazit severní polární oblasti Jupitera. Pro prázdnou centrální oblast nejsou k dispozici žádné údaje, zatímco vlevo nad středem se nachází Velká tmavá skvrna. Bílá kružnice označuje šířku 60 stupňů a modrá hranice vyznačuje trvalou jupiterovu aurorální zónu, která má možná vztah ke vzniku Velké tmavé skvrny.

Štítky: Jupiter, Cassini, UV, Polar region


48. vesmírný týden 2022

48. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 11. do 4. 12. 2022. Měsíc bude v první čtvrti a ukáže se písmeno X. Večer můžeme na jihu pozorovat Saturn a Jupiter a na východě Mars. Aktivita Slunce je nízká. Kometa 29P výrazně zjasnila. Český vojenský pilot Aleš Svoboda se stal záložním astronautem ESA. Orion se dostal na protáhlou dráhu kolem Měsíce. K ISS přiletěla nákladní loď Dragon mimo jiné s další dvojicí rolovacích solárních panelů iROSA. Před 155 lety, 3. prosince 1867, se narodil významný český astronom, spoluzakladatel hvězdárny v Ondřejově, jeden ze zakládajících členů ČAS a její dlouholetý předseda František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6883 SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2022 získal snímek „NGC 6883“, jehož autorem je Pavol Kollarik     Končí léto a některá souhvězdí se pomalu z noční oblohy začínají ztrácet, abychom se s nimi setkali opět za půl roku. Máme zde tedy jednu z letošních

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxia M33

Vybavenie: EQ5Pro, podomácky vyrobený newton 100/500, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, DSS, Siril, Adobe photoshop 88x180 sec. Lights gain5, offset115 pri -10°C, 100 bias, 30 flats, 30 darkflats, 50 darks.

Další informace »