Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterova Velká tmavá skvrna

Uznání: Cassini Imaging Team, Cassini Project, NASA

Astronom sedmnáctého století Giovanni Domenico Cassini byl zběhlým pozorovatelem jupiterovy Velké rudé skvrny. Takže s jeho jménem dobře ladí to, že kosmická sonda Cassini umožnila podrobná pozorování další skvrny planetární velikosti - jupiterovy Velké tmavé skvrny. Na rozdíl od Rudé skvrny, Velká tmavá skvrna leží blízko jupiterova severního pólu a zdá se, že se objevuje a zase mizí spíše v periodách měsíců, než aby setrvávala po staletí. Tmavý útvar, který je vidět na ultrafialových vlnových délkách, sídlí v jupiterově stratosféře a je ohraničený větry, které cirkulují kolem pólu podobně jako je tomu u antarktické ozonové díry. Tento snímek Tmavé skvrny je jednotlivým políčkem, které pochází z filmu vytvořeného z údajů pořízených při průletu sondy kolem Jupitera v roce 2000. Účelem této projekce je zobrazit severní polární oblasti Jupitera. Pro prázdnou centrální oblast nejsou k dispozici žádné údaje, zatímco vlevo nad středem se nachází Velká tmavá skvrna. Bílá kružnice označuje šířku 60 stupňů a modrá hranice vyznačuje trvalou jupiterovu aurorální zónu, která má možná vztah ke vzniku Velké tmavé skvrny.

Štítky: Jupiter, Cassini, UV, Polar region


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »