Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter z observatoře WIRO

Uznání: A. Kutyrev (SSAI/GSFC), D. Rapchun(GST/GSFC), J. Norris(NASA/GSFC)
R. Canterna & R. Martin (U Wyoming)

Astronomové nedávno při pozorování z observatoře Wyoming InfraRed Observatory (WIRO) na vrcholcích hor zaznamenali tento bizardní snímek vedoucí planety ve Sluneční soustavě, plynného obra Jupitera. Snímek ve falešných barvách se skládá ze snímků pořízených při testování důmyslné digitální kamery, která operuje při teplotách tekutého hélia a je citlivá na vlnové délky zhruba třikrát větší než je viditelné červené světlo. Na těchto infračervených vlnových délkách (kolem 2.1 mikronu) sluneční světlo silně absorbuje plynný vodík a metan v jupiterově husté spodní atmosféře, takže normálně jasná pásovitá planeta vypadá velice tmavá. Ale nad rovníkem a nad póly stoupají nad absobující vrstvy do jupiterovy stratosféry částice se závojem a odráží infračervené sluneční světlo. Do jupiterovy stratosféry zřetelně zasahuje také slavná Velká rudá skvrna, která je zde vidět jako žlutá, hned pod rovníkovým pásem vpravo. Na tomto pohledu je sever nahoře a rychlá desetihodinová rotace Jupitera brzy Velkou rudou skvrnu odnese za pravý okraj planety.

Štítky: Jupiter, Infračervený, Wiro


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »