Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odvrácená strana Měsíce z Apolla 11

Uznání: Apollo 11 Crew, NASA

Odvrácená strana Měsíce je drsná a zaplněná krátery. Pro srovnání, přivrácená strana Měsíce, kterou vždycky vidíme, je poměrně hladká. Díky vázané rotaci Měsíce míří k Zemi vždycky stejná strana a tak se mohlo lidstvo podívat na odvrácenou stranu teprve nedávno, v minulém století. Světlá pohoří na odvrácené straně jsou starší než tmavá moře (maria) na straně přivrácené. Tenčí kůra na přivrácené straně umožňovala toky tmavější lávy. Proč se liší tloušťka kůry je ovšem i nadále předmětem výzkumu. Velký impaktní bazén na snímku nahoře je kráter 308. Má asi 30 kilometrů a vyfotografovala ho posádka Apolla 11, když kroužila v roce 1969 kolem Měsíce.

Štítky: Měsíc, Lunar farside


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »