Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perleťové mraky

Uznání a copyright: Arne Danielsen

Proč by se měly mraky jevit v různých barvách? Perleťové mraky jsou poměrně vzácným jevem, při kterém lze vidět neobvyklé svěží barvy nebo simultánně celé spektrum barev. Tyto mraky tvoří malé kapičky vody o téměř stejné velikosti. Pokud se Slunce nachází ve správné poloze a je většinou ukryté tlustými mraky, tak tyto tenčí mraky významně ohýbají sluneční světlo a to téměř koherentně, takže různé barvy se odklánějí v různém množství. Tudíž různé barvy k pozorovateli přicházejí z trochu odlišného směru. Mnoho mraků začíná v jednolitých oblastech, které by mohly vykazovat perleťovost, ale stávají se příliš rychle tlustými, příliš pomíchanými nebo jsou příliš daleko od Slunce, než aby mohly ukázat jasné barvy. Perleťové mraky na snímku nahoře byly vyfotografovány před dvěma měsíci v Norsku.

Štítky: Iridescent clouds


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »