Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M101: Galaxie Větrník

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight, CFHT

Proč tak mnoho galaxií vypadá jako spirály? Dobrým příkladem je nahoře zobrazená M101, jejíž poměrně malá vzdálenost 22 miliónů světelných let umožňuje její studium do určitých podrobností. Nedávné objevy naznačují, že blízká gravitační interakce se sousední galaxií vytvořila vlny velké hmotnosti a kondenzovaného plynu, které nadále obíhají kolem středu galaxie. Tyto vlny stlačují existující plyn a způsobují vznik hvězd. Jedním z výsledků jde to, že M101, která se také nazývá galaxie Větrník, má několik extrémně jasných hvězdotvorných oblastí (zvaných HII oblasti) rozesetých podél spirálních ramen. M101 je tak veliká, že její nesmírně velká gravitace bortí menší okolní galaxie.

Štítky: Spirální, M101, Pinwheel Galaxy


19. vesmírný týden 2026

19. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 5. do 10. 5. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a o něco výše je Jupiter. Aktivita Slunce je poměrně nízká. Kometa C/2025 R3 (PanSTARRS) je nyní vidět z jižní polokoule. Startoval Falcon Heavy po více než roční odmlce. Družice Amazon Leo startovaly na Falconu 9 i Ariane 46. Před 65 lety se do kosmu podíval první Američan Alan Shepard.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN 1448

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2026 obdržel snímek Zdeňka Vojče s názvem „LDN 1448“ Březnové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, vyhrál snímek s názvem „LDN 1448“ astrofotografa Zdeňka Vojče. Objekt označovaný jako LDN 1448, známý

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce nad Sirotčím hrádkem Klentnice.

Další informace »