Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozloučení s Jupiterem

Uznání: Cassini Imaging Team, Cassini Project, NASA

Příští zastávka: Saturn. Kosmická sonda Cassini, která byla vypuštěna ze Země v roce 1997, prosvištěla kolem Jupitera a v roce 2004 má přiletět k Saturnu. Vlevo je odletový záběr ze sondy Cassini v lednu, který by nebyl možný ze Země: Jupiter ukazuje fázi srpku. Ze Země a ze všech míst směrem ke Slunci od Jupitera, se bude plynný obr vždycky jevit ozářený více než srpek. Nedávná analýza snímků Jupitera pořízených sondou Cassini podporuje náznaky, že mračna vyvěrají zespodu světle zbarvených zón a ne z tmavě zbarvených pásů, jak se doposud předpokládalo. Po příletu k Saturnu Cassini zabrzdí na oběžnou dráhu kolem prstenčitého světa a vyšle sondu k tajemnému měsíci Titanu.

Štítky: Saturn, Jupiter, Mračna


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »