Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozloučení s Jupiterem

Uznání: Cassini Imaging Team, Cassini Project, NASA

Příští zastávka: Saturn. Kosmická sonda Cassini, která byla vypuštěna ze Země v roce 1997, prosvištěla kolem Jupitera a v roce 2004 má přiletět k Saturnu. Vlevo je odletový záběr ze sondy Cassini v lednu, který by nebyl možný ze Země: Jupiter ukazuje fázi srpku. Ze Země a ze všech míst směrem ke Slunci od Jupitera, se bude plynný obr vždycky jevit ozářený více než srpek. Nedávná analýza snímků Jupitera pořízených sondou Cassini podporuje náznaky, že mračna vyvěrají zespodu světle zbarvených zón a ne z tmavě zbarvených pásů, jak se doposud předpokládalo. Po příletu k Saturnu Cassini zabrzdí na oběžnou dráhu kolem prstenčitého světa a vyšle sondu k tajemnému měsíci Titanu.

Štítky: Saturn, Jupiter, Mračna


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »