Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozloučení s Jupiterem

Uznání: Cassini Imaging Team, Cassini Project, NASA

Příští zastávka: Saturn. Kosmická sonda Cassini, která byla vypuštěna ze Země v roce 1997, prosvištěla kolem Jupitera a v roce 2004 má přiletět k Saturnu. Vlevo je odletový záběr ze sondy Cassini v lednu, který by nebyl možný ze Země: Jupiter ukazuje fázi srpku. Ze Země a ze všech míst směrem ke Slunci od Jupitera, se bude plynný obr vždycky jevit ozářený více než srpek. Nedávná analýza snímků Jupitera pořízených sondou Cassini podporuje náznaky, že mračna vyvěrají zespodu světle zbarvených zón a ne z tmavě zbarvených pásů, jak se doposud předpokládalo. Po příletu k Saturnu Cassini zabrzdí na oběžnou dráhu kolem prstenčitého světa a vyšle sondu k tajemnému měsíci Titanu.

Štítky: Saturn, Jupiter, Mračna


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »