Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční plachetnice

Uznání: NASA / MSFC Illustration

Už skoro před 400 lety pozoroval astronom Jan Kepler jak sluneční vítr odfukuje ohon komety a navrhnul plavidlo, které by mohlo křižovat vesmírem s využitím správně navržené plachty. Nyní se všeobecně uznává, že sluneční světlo opravdu vytváří sílu, která odklání ohony komet a která by s velkou, odrazivou plachtou mohla být praktickým pohonem kosmických lodí. Ilustrace nahoře představuje jeden koncept, který se zkoumá ve střediscích NASA, která mají vyvinout mezihvězdnou sondu tlačenou slunečním světlem odráženým ultratenkou plachtou. Jemná, skoro půl kilometru široká sluneční plachta by se rozvinula až ve vesmíru. Trvalý tlak slunečního záření by nakonec sondu urychlil na rychlosti asi pět krát vyšší než je možné s pomocí konvenčních raket - a to bez jakéhokoliv paliva! Pokud by taková sonda odstartovala v roce 2010, tak by nejvzdálenější kosmickou sondu Voyager 1, která míří do mezihvězdného prostoru, předhonila již za 8 let v roce 2018 v době kdy by Voyager putoval už 41 let.

Štítky: Kosmická loď, Pohon, Kosmická plachetnice, Kepler


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »