Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční plachetnice

Uznání: NASA / MSFC Illustration

Už skoro před 400 lety pozoroval astronom Jan Kepler jak sluneční vítr odfukuje ohon komety a navrhnul plavidlo, které by mohlo křižovat vesmírem s využitím správně navržené plachty. Nyní se všeobecně uznává, že sluneční světlo opravdu vytváří sílu, která odklání ohony komet a která by s velkou, odrazivou plachtou mohla být praktickým pohonem kosmických lodí. Ilustrace nahoře představuje jeden koncept, který se zkoumá ve střediscích NASA, která mají vyvinout mezihvězdnou sondu tlačenou slunečním světlem odráženým ultratenkou plachtou. Jemná, skoro půl kilometru široká sluneční plachta by se rozvinula až ve vesmíru. Trvalý tlak slunečního záření by nakonec sondu urychlil na rychlosti asi pět krát vyšší než je možné s pomocí konvenčních raket - a to bez jakéhokoliv paliva! Pokud by taková sonda odstartovala v roce 2010, tak by nejvzdálenější kosmickou sondu Voyager 1, která míří do mezihvězdného prostoru, předhonila již za 8 let v roce 2018 v době kdy by Voyager putoval už 41 let.

Štítky: Kosmická loď, Pohon, Kosmická plachetnice, Kepler


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »