Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd z Kilimandžára

Uznání a copyright: Dan Heller

Ta noc byla bez měsíce, ale zato s hvězdami. A tak fotograf Dan Heller, který tábořil na Kilimandžáru ve výši 5 kilometrů (16000 stop) mohl pořídit tuto úžasnou 3 1/2 hodinovou expozici. Krajina je zde většinou osvětlená jenom hvězdami. Stany žhnou vnitřní září baterek, zatímco mraky dole filtrují zelenavou záři vzdálených světel měst. Pohled z této slavné rovníkové Africké hory míří na sever, a tak se zcela vlevo u horizontu skoro uprostřed vznešených soustředných oblouků stop hvězd nachází hvězda pólu, Polárka. V řídkém vzduchu a jasné temné obloze se zachoval slabý trojúhelník světla dokonce i z duchovité Mléčné dráhy, která prošla středem skoro snové scény.

Štítky: Stopy hvězd, Mt. kilimanjaro, Tanzania


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »