Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd z Kilimandžára

Uznání a copyright: Dan Heller

Ta noc byla bez měsíce, ale zato s hvězdami. A tak fotograf Dan Heller, který tábořil na Kilimandžáru ve výši 5 kilometrů (16000 stop) mohl pořídit tuto úžasnou 3 1/2 hodinovou expozici. Krajina je zde většinou osvětlená jenom hvězdami. Stany žhnou vnitřní září baterek, zatímco mraky dole filtrují zelenavou záři vzdálených světel měst. Pohled z této slavné rovníkové Africké hory míří na sever, a tak se zcela vlevo u horizontu skoro uprostřed vznešených soustředných oblouků stop hvězd nachází hvězda pólu, Polárka. V řídkém vzduchu a jasné temné obloze se zachoval slabý trojúhelník světla dokonce i z duchovité Mléčné dráhy, která prošla středem skoro snové scény.

Štítky: Stopy hvězd, Mt. kilimanjaro, Tanzania


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »