Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. listopad 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. listopad 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy noci z Afriky

Uznání a copyright: LeRoy Zimmerman

Na tomto panoramatickém pohledu z africké noci v rovníkové Keni se z jižní na severní oblohu rozpínají stopy hvězd. Tříhodinová expozice za jasného a tmavého večera v polovině listopadu mířila na západ a podél horizontu pokrývá přes 180 stupňů. A tak je Jižní nebeský pól ve středu koncentrických obloučků vlevo a Severní nebeský pól je daleko vpravo (zarolujte doprava). A ano, hádáte správně(!), hvězdy kolem Nebeského rovníku zanechávají ve středu snímku přímé stopy. Toto pečlivě složené panoráma dobře ilustruje, že stopy hvězd v africké noci samozřejmě vznikají nikoliv vlastním pohybem jednotlivých hvězd, ale prostě odrážejí denní otáčení samotné planety Země.

Štítky: Stopy hvězd, Africa, Kenya


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »