Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. listopad 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. listopad 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tempel Tuttle: Kometa Leonid

Uznání a copyright: T. Puckett (Puckett Observatory)

Tato kompozitní časová expozice komety Tempel-Tuttle, kterou pořídil 26.ledna 1998, je pruhovaná stopami hvězd. Kometa tehdy prolétala na své 33 leté oběžné dráze kolem Slunce vnitřní sluneční soustavou a neočekávaně se zjasnila, ale pro vizuální pozorování byly stále potřeba k pozorování triedry nebo malé dalekohledy. Tempel-Tuttle se také nazývá "Kometou Leonid", jelikož každoroční meteorický roj Leonid je výsledkem toho, jak Země překračuje rovinu oběžné dráhy komety a přibližuje se stopě kometárního prachu. Takže, i když nemůže soupeřit s okázalými kometami viditelnými pouhým okem jako byly Hyakutake nebo Hale-Bopp, tak Tempel-Tuttle i tak hraje svoji roli. Země se nyní přibližuje poměrně hustým oblastem stopy trosek obíhajících na dráze Tempel-Tuttle, takže v příštích dnech budou pozorovatelé pátrat po Leonidách. Očekává se, že vysoká aktivita roje bude vidět v časných ranních hodinách úterý 19.listopadu nad Evropou a Severní Amerikou a to i navzdory přezáření úplňkem.

Štítky: Kometa, Leonidy, Meteorický roj, Tempel-tuttle


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »