Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. listopad 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. listopad 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Leonidy ze Lva

Credit: Uznání a copyright: Chen Huang-Ming

Je Lev děravý? Slavné souhvězdí na obloze Lev (Leo), které je vidět na celooblohové fotografii nahoře, se zdá být zdrojem všech meteorů, které byly vidět při meteorických deštích Leonid v minulých letech. Není překvapením, že Leonidy míří zpátky do Lva, naopak je to důvod, proč se listopadový meteorický roj nazývá Leonidy. Trosky velikosti zrnek písku, které kometa Tempel-Tuttle odvrhla, sledují dobře definovanou oběžnou dráhu kolem našeho Slunce a ta část dráhy, která se přibližuje k Zemi se promítá do souhvězdí Lva. A tak když Země tuto dráhu kříží, tak se radiant padajících trosek jeví ve Lvu. Na půlhodinové expozici nahoře lze vidět přes 100 jasných meteorů. Intenzita Leonid v roce 2002 je nejistá, ale pro některá místa se může přiblížit 18. a 19. listopadu až k jednomu (meteoru) za sekundu.

Štítky: Leonidy, Meteorický roj


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »