Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. listopad 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. listopad 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Leonidy ze Lva

Credit: Uznání a copyright: Chen Huang-Ming

Je Lev děravý? Slavné souhvězdí na obloze Lev (Leo), které je vidět na celooblohové fotografii nahoře, se zdá být zdrojem všech meteorů, které byly vidět při meteorických deštích Leonid v minulých letech. Není překvapením, že Leonidy míří zpátky do Lva, naopak je to důvod, proč se listopadový meteorický roj nazývá Leonidy. Trosky velikosti zrnek písku, které kometa Tempel-Tuttle odvrhla, sledují dobře definovanou oběžnou dráhu kolem našeho Slunce a ta část dráhy, která se přibližuje k Zemi se promítá do souhvězdí Lva. A tak když Země tuto dráhu kříží, tak se radiant padajících trosek jeví ve Lvu. Na půlhodinové expozici nahoře lze vidět přes 100 jasných meteorů. Intenzita Leonid v roce 2002 je nejistá, ale pro některá místa se může přiblížit 18. a 19. listopadu až k jednomu (meteoru) za sekundu.

Štítky: Leonidy, Meteorický roj


26. vesmírný týden 2024

26. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 6. do 30. 6. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti. Planety Saturn, Mars a Jupiter můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze. Aktivita Slunce se opět zvýšila s třetím příchodem aktivní oblasti známé ze začátku května silnými erupcemi. Pozorovatelé úkazů na obloze mohou spatřit noční svítící oblaka. Mise kosmické lodi Starliner u ISS byla opět prodloužena. Čínská mise Chang’e 6 chystá velké finále s přistáním vzorků z Měsíce. Začíná projekt Česká cesta do vesmíru. Před 50 lety byla na oběžnou dráhu vynesena vojenská stanice typu Almaz, pojmenovaná z důvodu utajení jako Saljut 3.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblaka

nad severozápadem ve 22.30

Další informace »