Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. listopad 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. listopad 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Chytání padajícího hvězdného prachu

Uznání: ESA, NASA

Tato stopa ve tvaru mrkve je ve skutečnosti o trochu delší než 5 setin palce. Je to stopa meteoroidu v "hi-tech" aerogelu exponovaném ve vesmíru na družici EURECA (European Recoverable Carrier) vypuštěné raketoplánem. Stejně jako meteoroidy v nadcházejícím meteorickém dešti Leonid, tak i tento meteoroid má v průměru tisícinu palce v průměru. Je vidět, kde se zastavil, hned za špičkou mrkve daleko vpravo. Chemická analýza meziplanetárních prachových částic podobných této nabízí myšlenku, že některé z nich jsou možná kousky komet a tak představují vzorky materiálu z ranných stádií vzniku Sluneční soustavy.

Štítky: Prach, Kometa, Meteorit, Aerogel


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »