Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Exploze Leonidy

Uznání: ROTSE Team

Minulou noc a dnes v noci několik šťastných možná uvidělo či uvidí výbuch meteoru. Jak naše Země prochází neobvykle blízko kolem trosek roztroušených kometou Tempel-Tuttle, tak spousty částic velikosti písečných zrn z této komety vstupují do zemské atmosféry a hoří v ní. Tento každoroční úkaz je znám jako meteorický déšť Leonid, ale místo, kde Země prochází tento rok slibuje poskytnout poměrně vysokou aktivitu. Zvláště Leonidy v roce 1998 byly význačné svými jasnými meteory. V pomalu se natahující sekvenci nahoře je vybuchující Leonida z roku 1998 zachycená nad Los Alamos v Novém Mexiku. Na poslední minutové expozici prolétá další Leonida.

Štítky: Leonidy, Meteorický roj, Animated gif


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »