Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. listopad 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. listopad 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bolid z meteorického deště Leonid 2001

Uznání: The CONCAM Project, Michigan Tech, Gemini Obs., AURA, NSF

Meteorický déšť Leonid 2001 včera v časných ranních hodinách poskytnul pěknou podívanou v mnoha částech světa. Spousty ospalých pozorovatelů hazardujících na svých zahrádkách byli odměněni několika jasnými meteory za minutu křižujícími oblohou. Tato frekvence učinila Leonidy 2001 nejaktivnějším meteorickým deštěm ve třech desetiletích. Na snímku nahoře je jasný bolid - Leonida, jenž včera ráno krátce ozářil Havaj. Noční celooblohový monitor CONCAM na vyhaslé sopce Mauna Kea zachytil jasný meteor, jenž je vidět jako velmi jasná čára napříč dolní části snímku rybím okem. Stopa meteoru překročila galaktickou rovinu (slabá záře, která běží odzdola zleva nahoru doprava), prošla pod planetou Jupiterem a přes souhvězdí Orion. Během letošních Leonid zaznamenali všechny CONCAMy na Havaji, Arizoně a Kalifornii početné jasné meteory.

Štítky: Meteorický roj, Leonids 2001, Bolide


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »