Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. listopad 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. listopad 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdné pole s Leonidami

Uznání a copyright: Sherry Buttnor

Jak meteor za meteorem prolétaly bezměsíčnou oblohou, tak fotografové na celém světě dělali obrázky z meteorického deště Leonid 2001. Mnoho z nich považuje tento meteorický déšť za nejlepší, jaký kdy viděli. Leonidy 2001 byly opravdu nejaktivnějším meteorickým deštěm od poloviny dekády 1960. Snímek nahoře zachycuje tři meteory Leonid křižujících fotogenické hvězdné pole. Daleko napravo je hvězdokupa Plejády. Vpravo vpředu křižuje nejjasnější meteor před hvězdokupou Hyád, jenž se nachází pod středem snímku. Hned nalevo od středu je jasná planeta Saturn a jasná hvězda pod Saturnem je Aldebaran. Desetiminutová expozice byla pořízena nedaleko Viktorie v Britské Kolumbii v Kanadě ve 2:45 ráno pacifického času (PST) 18.listopadu 2001.

Štítky: Leonidy, Plejády, 2001


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »