Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. listopad 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. listopad 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdné pole s Leonidami

Uznání a copyright: Sherry Buttnor

Jak meteor za meteorem prolétaly bezměsíčnou oblohou, tak fotografové na celém světě dělali obrázky z meteorického deště Leonid 2001. Mnoho z nich považuje tento meteorický déšť za nejlepší, jaký kdy viděli. Leonidy 2001 byly opravdu nejaktivnějším meteorickým deštěm od poloviny dekády 1960. Snímek nahoře zachycuje tři meteory Leonid křižujících fotogenické hvězdné pole. Daleko napravo je hvězdokupa Plejády. Vpravo vpředu křižuje nejjasnější meteor před hvězdokupou Hyád, jenž se nachází pod středem snímku. Hned nalevo od středu je jasná planeta Saturn a jasná hvězda pod Saturnem je Aldebaran. Desetiminutová expozice byla pořízena nedaleko Viktorie v Britské Kolumbii v Kanadě ve 2:45 ráno pacifického času (PST) 18.listopadu 2001.

Štítky: Leonidy, Plejády, 2001


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »