Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Auto, díra a meteorit Peekskill

Uznání a copyright: Pierre Thomas (LST), ENS Lyon

Než zasáhl auto, tak byl meteor Peekskill v roce 1992 zachycen na 16 nezávislých video záznamech. Nápadný bolid, který byl zdokumentován jako jasnější než úplněk, přeletěl během svých 40 vteřin slávy nad částmi několika severních států Spojených Států, než přistál v Peekskill ve státě New York. Výsledný nahoře zobrazený meteorit tvoří hutná hornina a má velikost a hmotnost velice těžké kuželkové koule. Pokud budete mít hodně štěstí a hned po pádu najdete meteorit, tak ho nezvedejte, neboť jeho části by mohly být buď velice horké nebo velice studené. Při dnešním, možná okázalém meteorickém roji Leonid se očekává, že na zem dopadne několik meteorů, pokud vůbec nějaký.

Štítky: Peekskill meteor


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »