Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Auto, díra a meteorit Peekskill

Uznání a copyright: Pierre Thomas (LST), ENS Lyon

Než zasáhl auto, tak byl meteor Peekskill v roce 1992 zachycen na 16 nezávislých video záznamech. Nápadný bolid, který byl zdokumentován jako jasnější než úplněk, přeletěl během svých 40 vteřin slávy nad částmi několika severních států Spojených Států, než přistál v Peekskill ve státě New York. Výsledný nahoře zobrazený meteorit tvoří hutná hornina a má velikost a hmotnost velice těžké kuželkové koule. Pokud budete mít hodně štěstí a hned po pádu najdete meteorit, tak ho nezvedejte, neboť jeho části by mohly být buď velice horké nebo velice studené. Při dnešním, možná okázalém meteorickém roji Leonid se očekává, že na zem dopadne několik meteorů, pokud vůbec nějaký.

Štítky: Peekskill meteor


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »