Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Auto, díra a meteorit Peekskill

Uznání a copyright: Pierre Thomas (LST), ENS Lyon

Než zasáhl auto, tak byl meteor Peekskill v roce 1992 zachycen na 16 nezávislých video záznamech. Nápadný bolid, který byl zdokumentován jako jasnější než úplněk, přeletěl během svých 40 vteřin slávy nad částmi několika severních států Spojených Států, než přistál v Peekskill ve státě New York. Výsledný nahoře zobrazený meteorit tvoří hutná hornina a má velikost a hmotnost velice těžké kuželkové koule. Pokud budete mít hodně štěstí a hned po pádu najdete meteorit, tak ho nezvedejte, neboť jeho části by mohly být buď velice horké nebo velice studené. Při dnešním, možná okázalém meteorickém roji Leonid se očekává, že na zem dopadne několik meteorů, pokud vůbec nějaký.

Štítky: Peekskill meteor


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »