Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevný Měsíc

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Poznáte pozemský Měsíc? Velice podivný je skoro úplný pohled na dobře známou přivrácenou stranu Měsíce na této bláznivé mazanině ve falešných barvách. Jasná modrá plocha vpravo je Moře klidu (Mare Tranquillitatis), rozsáhlá modrá a oranžová plocha vlevo je Oceán bouří (Oceanus Procellarum) a bílé čáry vycházejí z kráteru Tycho ve středu dole. Snímek pořídila v roce 1992 sonda Galileo při cestě k Jupiteru a tato mozaika se skládá z 15 snímků pořízených třemi barevnými filtry. Obrazová údaje byly kombinovány v rozšířeném barevném schématu, aby se zvýraznily rozdíly ve složení - modré odstíny odhalují oblasti bohaté na titan a oranžové a nachové barvy ukazují oblasti poměrně chudé na titan a železo. V roce 1994 pořídila sonda Clementine vícebarevné snímky určené k výzkumu globálního povrchového složení Měsíce.

Štítky: Měsíc, Země, Povrch


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animácia pohybu blízkozemskej planetky s označením 2021 DW1

Další informace »