Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevný Měsíc

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Poznáte pozemský Měsíc? Velice podivný je skoro úplný pohled na dobře známou přivrácenou stranu Měsíce na této bláznivé mazanině ve falešných barvách. Jasná modrá plocha vpravo je Moře klidu (Mare Tranquillitatis), rozsáhlá modrá a oranžová plocha vlevo je Oceán bouří (Oceanus Procellarum) a bílé čáry vycházejí z kráteru Tycho ve středu dole. Snímek pořídila v roce 1992 sonda Galileo při cestě k Jupiteru a tato mozaika se skládá z 15 snímků pořízených třemi barevnými filtry. Obrazová údaje byly kombinovány v rozšířeném barevném schématu, aby se zvýraznily rozdíly ve složení - modré odstíny odhalují oblasti bohaté na titan a oranžové a nachové barvy ukazují oblasti poměrně chudé na titan a železo. V roce 1994 pořídila sonda Clementine vícebarevné snímky určené k výzkumu globálního povrchového složení Měsíce.

Štítky: Měsíc, Země, Povrch


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »