Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevný Měsíc

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Poznáte pozemský Měsíc? Velice podivný je skoro úplný pohled na dobře známou přivrácenou stranu Měsíce na této bláznivé mazanině ve falešných barvách. Jasná modrá plocha vpravo je Moře klidu (Mare Tranquillitatis), rozsáhlá modrá a oranžová plocha vlevo je Oceán bouří (Oceanus Procellarum) a bílé čáry vycházejí z kráteru Tycho ve středu dole. Snímek pořídila v roce 1992 sonda Galileo při cestě k Jupiteru a tato mozaika se skládá z 15 snímků pořízených třemi barevnými filtry. Obrazová údaje byly kombinovány v rozšířeném barevném schématu, aby se zvýraznily rozdíly ve složení - modré odstíny odhalují oblasti bohaté na titan a oranžové a nachové barvy ukazují oblasti poměrně chudé na titan a železo. V roce 1994 pořídila sonda Clementine vícebarevné snímky určené k výzkumu globálního povrchového složení Měsíce.

Štítky: Měsíc, Země, Povrch


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v (super)úplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na obloze lze spatřit vláčky družic Starlink. Před 15 lety byla objevena trpasličí planeta Makemake, druhá nejjasnější po Plutu. Před 60 lety startovala první meteorologická družice TIROS-1. Před 175 lety bylo poprvé fotograficky zaznamenáno Slunce se skvrnami.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša nad sídliskom

Venuša, Plejády a Starlinks. 5s expozícia, 800 ISO, Statív v okne+Canon 350+24/3,5.

Další informace »