Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2244: Hvězdokupa v Růžicové mlhovině

Uznání a copyright: J. C. Cuillandre & G. Fahlman (CFHT Staff), CFHT

V srdci Růžicové mlhoviny leží jasná otevřená hvězdokupa, která mlhovinu rozzařuje. Hvězdy v NGC 2244 vznikaly z okolního plynu před pouhými čtyřmi milióny let a světlo a vítr, který emitovaly dnes definují vzhled mlhoviny. Vysokoenergetické světlo z jasných mladých hvězd v NGC 2244 ionizuje okolní mračna vodíku a vytváří červený vzhled emisní mlhoviny. Horký částicový vítr, který z hvězdokupy proudí pryč, pomalu vyprazdňuje střed kupy a přispívá k už tak komplexnímu "zvěřinci" plynových a prachových vláken. NGC 2244 má napříč asi 50 světelných let, leží asi 4500 světelných let daleko a je vidět i triedrem v souhvězdí Jednorožce (Monoceros).

Štítky: Otevřená hvězdokupa, Růžicová mlhovina, NGC 2244


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »