Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aktivní ohon komety Ikeya-Zhangs

Uznání a copyright: Gilbert Jones

Jedna z nejjasnějších komet za posledních pět let asi tento týden dosáhne vrcholu své jasnosti. Kometu Ikeya-Zhang, která je oficiálně známá jako C/2002 C1, lze nyní vidět z tmavých míst nad západním horizontem i bez pomůcek krátce po západu slunce. Nedávné odhady svítivosti komety Ikeya-Zhang ji umísťují někde mezi třetí a čtvrtou magnitudu a to ji činí jasnější než je většina běžně viditelných hvězd. Snímek nahoře byl pořízen 11. března nedaleko města Tucson, Arizona, USA. Snímek zachycuje kometu Ikeya-Zhang , která ukazuje do podrobností svůj iontový ohon, možná přerušený magnetickým polem ze Slunce ven tekoucích částic slunečního větru. Jelikož je dobře známé, jak obtížné je předpovídat aktivitu komet, tak kometa Ikeya-Zhang může přinést na své cestě kolem Slunce v tomto měsíci a na cestě ven z Sluneční soustavy v dubnu ještě nějaké překvapení.

Štítky: Ohon, Comet Ikeya-Zhang


38. vesmírný týden 2019

38. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 16. 9. do 22. 9. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn. Aktivita Slunce je velmi nízká. Překvapil přílet komety z oblastí mimo Sluneční soustavu. Start japonské nákladní lodi HTV-8 byl odložen. Čínská raketa Dlouhý pochod 4 je zpět ve službě. Před 230 lety objevil William Herschel Saturnův měsíc Mimas.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »