Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aktivní ohon komety Ikeya-Zhangs

Uznání a copyright: Gilbert Jones

Jedna z nejjasnějších komet za posledních pět let asi tento týden dosáhne vrcholu své jasnosti. Kometu Ikeya-Zhang, která je oficiálně známá jako C/2002 C1, lze nyní vidět z tmavých míst nad západním horizontem i bez pomůcek krátce po západu slunce. Nedávné odhady svítivosti komety Ikeya-Zhang ji umísťují někde mezi třetí a čtvrtou magnitudu a to ji činí jasnější než je většina běžně viditelných hvězd. Snímek nahoře byl pořízen 11. března nedaleko města Tucson, Arizona, USA. Snímek zachycuje kometu Ikeya-Zhang , která ukazuje do podrobností svůj iontový ohon, možná přerušený magnetickým polem ze Slunce ven tekoucích částic slunečního větru. Jelikož je dobře známé, jak obtížné je předpovídat aktivitu komet, tak kometa Ikeya-Zhang může přinést na své cestě kolem Slunce v tomto měsíci a na cestě ven z Sluneční soustavy v dubnu ještě nějaké překvapení.

Štítky: Ohon, Comet Ikeya-Zhang


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »