Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozkládání vzdáleného světla

Uznání: VIMOS, VLT, ESO

Čas běží ve vzdáleném vesmíru pomaleji. Jelikož se světlo vzdálené v čase jeví posunuté k červenému konci spektra, tak jsou astronomové schopni využít kosmologické zpomalování času k měření obrovských vzdáleností ve vesmíru. Jak je patrné nahoře, tak světlo ze vzdálených galaxií rozložené do svých jednotlivých barev (spektra) astronomům umožňuje měřit červený posuv známých spektrálních čar. Novost snímku nahoře spočívá v tom, že vzdálenosti ke stovkám galaxií se dají při použití přístroje Visible MultiObject Spectrograph měřit z jednoho políčka. Přístroj byl uveden do provozu na dalekohledech Very Large Telescope array v Chile. Analýza prostorového uspořádání vzdálených objektů umožní nahlédnout kdy a jak v ranném vesmíru vznikaly, seskupovaly se a vyvíjely se hvězdy, galaxie a kvasary.

Štítky: Galaxie, Kosmologie, Spectra


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »