Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad Antarktidou

Uznání a copyright: Robert Schwarz (U. Wisconsin)

Při pohledu ze spodku světa jsou někdy vidět zvláštní a okázalá podívané. To byl i případ v průběhu dlouhé antarktické noci v roce 1998, kdy z vědeckých základen nahoře byly fotografovány děsivé aurorální bouře. V popředí vlevo na fotografii nahoře je vidět observatoř Martin A. Pomerantz a vpravo od ní je vidět nyní nefukční plátěná kopule dalekohledu SPIREX. V době, kdy byla pořízena tato fotografie, byla venkovní teplota asi -73 stupňů Celsia (-100 Fahrenheita). Samotná kamera byla chráněná v mírně vyhřívaném boxu.

Štítky: Polární záře, Antarktida


25. vesmírný týden 2026

25. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 6. do 21. 6. 2026. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a setká se s Merkurem a Venuší. Pomalu klesá k obzoru Jupiter. Ráno je vidět Saturn a kometa 10P/Tempel 2. Aktivita Slunce je opět spíše nízká. Možná se objeví noční svítící oblaka. Český astronaut Aleš Svoboda obsadí roli pilota lodi Crew Dragon, která by měla letět k ISS v roce 2027. NASA oznámila složení posádky mise Artemis III, je tam i Evropan Luca Parmitano. Před 50 lety byla na oběžnou dráhu kolem Marsu navedena sonda Viking 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

kon_mesic_ven_a

Konjunkce měsíc venuše 17.06.2026 22:11 popelavý svit trochu nevyšel na detaily :)

Další informace »