Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

S jako Slunce

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Tento snímek ve falešných barvách pořízený včera družicí SOHO ukazuje aktivní Slunce blízko březnové rovnodennosti, kdy na jižní polokouli začíná podzim a na severní polokouli začíná jaro. Snímek ze zaznamenán v pásmu extrémně ultrafialového světla emitovaného vysoce ionizovanými atomy železa v horní sluneční atmosféře nebo sluneční koroně spolu s řadou aktivních oblastí a plasmatických smyček zachycených magnetickými poli. Jasné koronální struktury a smyčky mají teplotu asi 1.5 miliónu kelvinů. Jak se zdá, tak k Zemi přivrácená strana Slunce je poznamenaná propleteným komplexem tmavých vláknových kanálů ve tvaru obřího "S". Vlákna představují v koroně poměrně (!) chladný materiál, který se projevuje jako protuberance, pokud je ovšem vidět na slunečním okraji. Nedávná sluneční aktivita dala vzniknout na planetě Zemi polárním zářím, nejspíše vzhledem k letošnímu březnovém slunovratu.

Štítky: Slunce, Magnetické pole, Korona, Protuberance, Rovnodennost, Fotosféra, Filament


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »