Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

S jako Slunce

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Tento snímek ve falešných barvách pořízený včera družicí SOHO ukazuje aktivní Slunce blízko březnové rovnodennosti, kdy na jižní polokouli začíná podzim a na severní polokouli začíná jaro. Snímek ze zaznamenán v pásmu extrémně ultrafialového světla emitovaného vysoce ionizovanými atomy železa v horní sluneční atmosféře nebo sluneční koroně spolu s řadou aktivních oblastí a plasmatických smyček zachycených magnetickými poli. Jasné koronální struktury a smyčky mají teplotu asi 1.5 miliónu kelvinů. Jak se zdá, tak k Zemi přivrácená strana Slunce je poznamenaná propleteným komplexem tmavých vláknových kanálů ve tvaru obřího "S". Vlákna představují v koroně poměrně (!) chladný materiál, který se projevuje jako protuberance, pokud je ovšem vidět na slunečním okraji. Nedávná sluneční aktivita dala vzniknout na planetě Zemi polárním zářím, nejspíše vzhledem k letošnímu březnovém slunovratu.

Štítky: Slunce, Magnetické pole, Korona, Protuberance, Rovnodennost, Fotosféra, Filament


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »