Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Ikeya Zhang se zjasňuje

Uznáná a copyright: Gerald Rhemann

Kometa Ikeya-Zhang se stala v posledním týdnu dosti jasná, aby mohla být vidět i neozbrojeným okem. Pozorovatelé jsou na základě její současné aktivity natolik optimističtí, že se Ikeya-Zhang stane ještě podstatně jasnější. Tento kompozitní barevný snímek ze 3.března pořízený širokoúhlým dalekohledem ukazuje u této aktivní komety jasnou a kondenzovanou komu a také nádhernou řadu jemných struktur v rozvíjejícím se ohonu. Modravý ohon na pozadí hvězd v souhvězdí Ryb dosahuje si tak 5 stupňů. V nadcházejících dnech se tedy můžete dívat po kometě nízko na západní večerní obloze (pod jasným žlutavým Marsem), ale nakonec se stane obtížné ji uvidět v březnovém soumraku. Ale po začátku dubna se Ikeya-Zhang stane předúsvitovým objektem, který bude na ranní obloze v průběhu měsíce šplhat vzhůru. Po určení zpřesněné dráhy této komety katalogizované jako C/2002 C1 se nyní zdá velice pravděpodobné, že Ikeya-Zhang už tady byla i předtím. Zpřesněné výpočty naznačují, že poslední návštěva této komety do vnitřní sluneční soustavy byla před 341 lety, v roce 1661, kdy byla zaznamenána jako jasná kometa.

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, Kupa galaxií, Gravitační čočky, HST, Advanced camera for surveys, Acs


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »