Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Ikeya Zhang se zjasňuje

Uznáná a copyright: Gerald Rhemann

Kometa Ikeya-Zhang se stala v posledním týdnu dosti jasná, aby mohla být vidět i neozbrojeným okem. Pozorovatelé jsou na základě její současné aktivity natolik optimističtí, že se Ikeya-Zhang stane ještě podstatně jasnější. Tento kompozitní barevný snímek ze 3.března pořízený širokoúhlým dalekohledem ukazuje u této aktivní komety jasnou a kondenzovanou komu a také nádhernou řadu jemných struktur v rozvíjejícím se ohonu. Modravý ohon na pozadí hvězd v souhvězdí Ryb dosahuje si tak 5 stupňů. V nadcházejících dnech se tedy můžete dívat po kometě nízko na západní večerní obloze (pod jasným žlutavým Marsem), ale nakonec se stane obtížné ji uvidět v březnovém soumraku. Ale po začátku dubna se Ikeya-Zhang stane předúsvitovým objektem, který bude na ranní obloze v průběhu měsíce šplhat vzhůru. Po určení zpřesněné dráhy této komety katalogizované jako C/2002 C1 se nyní zdá velice pravděpodobné, že Ikeya-Zhang už tady byla i předtím. Zpřesněné výpočty naznačují, že poslední návštěva této komety do vnitřní sluneční soustavy byla před 341 lety, v roce 1661, kdy byla zaznamenána jako jasná kometa.

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, Kupa galaxií, Gravitační čočky, HST, Advanced camera for surveys, Acs


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »