Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Ikeya Zhang se zjasňuje

Uznáná a copyright: Gerald Rhemann

Kometa Ikeya-Zhang se stala v posledním týdnu dosti jasná, aby mohla být vidět i neozbrojeným okem. Pozorovatelé jsou na základě její současné aktivity natolik optimističtí, že se Ikeya-Zhang stane ještě podstatně jasnější. Tento kompozitní barevný snímek ze 3.března pořízený širokoúhlým dalekohledem ukazuje u této aktivní komety jasnou a kondenzovanou komu a také nádhernou řadu jemných struktur v rozvíjejícím se ohonu. Modravý ohon na pozadí hvězd v souhvězdí Ryb dosahuje si tak 5 stupňů. V nadcházejících dnech se tedy můžete dívat po kometě nízko na západní večerní obloze (pod jasným žlutavým Marsem), ale nakonec se stane obtížné ji uvidět v březnovém soumraku. Ale po začátku dubna se Ikeya-Zhang stane předúsvitovým objektem, který bude na ranní obloze v průběhu měsíce šplhat vzhůru. Po určení zpřesněné dráhy této komety katalogizované jako C/2002 C1 se nyní zdá velice pravděpodobné, že Ikeya-Zhang už tady byla i předtím. Zpřesněné výpočty naznačují, že poslední návštěva této komety do vnitřní sluneční soustavy byla před 341 lety, v roce 1661, kdy byla zaznamenána jako jasná kometa.

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, Kupa galaxií, Gravitační čočky, HST, Advanced camera for surveys, Acs


38. vesmírný týden 2019

38. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 16. 9. do 22. 9. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn. Aktivita Slunce je velmi nízká. Překvapil přílet komety z oblastí mimo Sluneční soustavu. Start japonské nákladní lodi HTV-8 byl odložen. Čínská raketa Dlouhý pochod 4 je zpět ve službě. Před 230 lety objevil William Herschel Saturnův měsíc Mimas.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 260P/McNaught

Snímek komety 260P/McNaught. Rozměry obrázku jsou 40 x 40 obloukových minut, proti originálu 2x zmenšeno, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se v souhvězdí Berana.

Další informace »