Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úsvit s Columbií

Uznání: A. Barrett, KSC, NASA

Při ranní úsvitu 1. března odstartoval raketoplán Columbia zanechávajíce za sebou tlustý sloupec zplodin hoření svých burácejících raket, jenž krátce zaplavily mračna světlem falešného úsvitu. Událost zahájila následující jedenáctidení výpravu k vylepšení kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope. Mezi Hubbleova vylepšení patří instalace nových slunečních panelů a nová kamera. Posádka Columbie dnes plánuje dokončení práce v poslední z pěti vesmírných procházek. Start Columbie také zahájil první let nejstaršího operačního raketoplánu po rozsáhlých vylepšeních jeho samotného ke zvýšení jeho schopností pro výpravy na nízké oběžné dráhy Země. Přistání raketoplánu se očekává v Kennedyho kosmickém středisku 12. března.

Štítky: Columbia, Shuttle, Sts-109


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »